Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 20 marca 2023 napisz DONOS@

Setki miejsc (pracy) w komisjach...

Tylko w samej Łomży ponad 300 osób zasiądzie w obwodowych komisjach wyborczych, które będą czuwały przy urnach wyborczych podczas listopadowych wyborów samorządowych. Komisje takie muszą być powołane oddzielnie dla każdego lokalu wyborczego, czyli miejsca gdzie będzie znajdowała się urna i będzie można głosować. Na zgłoszenie kandydatów do pracy w komisjach zarejestrowane komitety wyborcze mają dwa tygodnie.

Obwodowe komisje wyborcze są powoływane przez gminne komisje wyborcze. Natomiast zgłoszenia kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych, tylko od pełnomocników zarejestrowanych komitetów wyborczych, przyjmują wójtowie (burmistrzowie, prezydenci miast) działający w ramach zapewniania gminnej (miejskiej) komisji wyborczej obsługi administracyjnej. Termin w którym można dokonać takiego zgłoszenia mija 29 października. 
Kandydatem do składu obwodowej komisji wyborczej może być osoba, która stale zamieszkuje na obszarze gminy właściwej dla tej komisji i posiada prawo wybierania, tj. jest obywatelem polskim, najpóźniej w dniu wyborów kończy 18 lat, nie jest pozbawiona praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu czy ubezwłasnowolniona prawomocnym orzeczeniem sądu.
Kandydatem do składu obwodowej komisji wyborczej może być również obywatel Unii Europejskiej niebędący obywatelem polskim, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 18 lat; jest wpisany do właściwego dla danej jednostki samorządu terytorialnego stałego rejestru wyborców i nie jest pozbawiony prawa wybierania w państwie członkowskim Unii Europejskiej, którego jest obywatelem.

Za pracę w obwodowej komisji jej członkom przysługuje dieta. W przypadku przewodniczącego to 165 złotych, jego zastępca dostanie 150 złotych, a szeregowi członkowie po 130 złotych.  Jeśli w mieście, czy w którejś innej gminie będzie musiała odbyć się także druga tura wyborów na prezydenta, burmistrza czy wójta te same komisje będą pracowały także 5 grudnia i za to tez dostana wynagrodzenie.

Uwaga: potencjalnie zainteresowania kandydaci na członków komisji o wpisanie na listę powinni zabiegać w poszczególnych komitetach wyborczych, bo tylko one mają prawo zgłaszania w urzędach kandydatów.

210204100642.gif
cz
pon, 18 października 2010 10:17
Data ostatniej edycji: pon, 18 października 2010 14:30:06

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę