Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 23 marca 2023 napisz DONOS@

14 lat Biura Porad Obywatelskich w Łomży

Główne zdjęcie
www.bpo.lomza.pl

Ponad 1300 bezpłatnych porad osobom niepełnosprawnym, bezrobotnym, czy członkom rodzin dotkniętych problem alkoholizmu i przemocy udzieliło w ubiegłym roku Biuro Porad Obywatelskich w Łomży. Prowadzona przez Stowarzyszenie Wspierania Poradnictwa Obywatelskiego placówka działa w Łomży nieprzerwanie od 10 października 1996r. Łomżyńskiej BPO powstało jako druga tego typu placówka w Polsce, a dziś jest członkiem ogólnopolskiej sieci poradnictwa obywatelskiego, zrzeszającej obecnie 36 Biur, nad którą patronat sprawuje Rzecznik Praw Obywatelskich.

Poradnictwo obywatelskie jest metodą wspierania osób w poszukiwaniu rozwiązań ich problemów poprzez udzielanie porad i informacji o prawach i obowiązkach obywatela. Porady udzielane przez BPO są bezpłatne, poufne, aktualne i rzetelne. Wszystkie Biura pracują według jednolitych standardów obejmujących m.in. model prowadzenia rozmowy doradczej, przygotowania doradców oraz prowadzenia dokumentacji.
BPO w Łomży zaczynało swoją działalność w pokoju użyczanym na kilka godzin w tygodniu przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Dziś dysponujemy samodzielnym i dobrze wyposażonym lokalem udostępnionym na preferencyjnych zasadach przez Starostwo Powiatowe w Łomży. Posiadamy bogate zaplecze merytoryczne w postaci licznych wydawnictw fachowych oraz komputerowego zbioru aktów prawnych. Mamy też doświadczony i stabilny zespół doradców, w skład którego wchodzą 4 osoby z wykształceniem prawniczym. Od 2008 r. rozwijamy nowe formy udzielania porad z wykorzystaniem nowoczesnych technik komunikacyjnych.
Biuro Porad Obywatelskich w Łomży udziela rocznie ok. 1000 porad osobom, które nie potrafią samodzielnie rozwiązać swoich problemów. Najwięcej jest wśród nich osób z grup szczególnie zagrożonych wykluczeniem społecznym, takich jak osoby niepełnosprawne, osoby bezrobotne, członkowie rodzin dotkniętych problem alkoholizmu i przemocy, osoby odbywające karę pozbawienia wolności W 2009r. liczba porad była jeszcze wyższa i wyniosła 1350.

Mieszkańców Łomży i powiatu łomżyńskiego zapraszamy do siedziby BPO w Łomży mieszczącej się przy ul. Szosa Zambrowska 1/27, p.215. Najlepiej wcześniej umówić się na wizytę  dzwoniąc  pod  numer  telefonu:  86 216-48-79. Mieszkańcy Zambrowa i powiatu zambrowskiego mogą uzyskać poradę w Powiatowym Punkcie Poradnictwa Obywatelskiego w Zambrowie, który mieści się w Ośrodku Wsparcia Rodziny Caritas Diecezji Łomżyńskiej przy Al. Wojska Polskiego 49. Na spotkanie z doradcą BPO w Łomży prosimy umówić się dzwoniąc pod numer: 86- 475-08-87.

Osobom niepełnosprawnym i członkom ich rodzin z terenu powiatów hajnowskiego, kolneńskiego i sokólskiego dodatkowo oferujemy możliwość skorzystania z porad za pośrednictwem komunikatora internetowego Skype. W tym celu należy zgłosić się do jednego z trzech punktów dostępu do poradnictwa online utworzonych przez nas we współpracy z partnerami lokalnymi. W Hajnówce punkt ten mieści się w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie przy ul. J. Piłsudskiego 10a (tel. 85 682-36-42.). W Kolnie punkt jest dostępny także w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie przy ul. Wojska Polskiego 69 (tel. 86 – 278-13-34). Natomiast w Sokółce punkt znajduje się w siedzibie Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Ziemi Sokólskiej „Barka” przy ul. Mickiewicza  2a (tel. 85 – 711-21-34).
Ponadto osobom niepełnosprawnym i członkom ich rodzin z terenu Łomży i 5 ww. powiatów oferujemy pomoc w pisaniu prostych pism procesowych i urzędowych.
Uruchomienie szczególnych form wsparcia adresowanego do osób niepełnosprawnych i członków ich rodzin jest możliwe dzięki dofinansowaniu przyznanemu nam przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę