Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 02 marca 2021 napisz DONOS@

Wody nie trzeba będzie już chlorować

Na ujęciu wody w Podgórzu zamontowano specjalną lampę UV. Ma ona dezynfekować, czyli maksymalnie zmniejszyć liczbę mikroorganizmów znajdujących się w wodzie, która stąd płynie do kranów większości mieszkań w Łomży. - Wczoraj ją uruchomiliśmy. Teraz jest testowana – mówi Gilbert Okulicz Kozaryn wiceprezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Łomży. - Jeśli nie będzie jakiejś nadzwyczajnej sytuacji w Łomży nie trzeba będzie już chlorować wody. Przypomnijmy w tym roku, w związku z pojawieniem się mikroorganizmów w wodzie czerpanej z ujęcia w Podgórzy, dwukrotnie chlorowano wodę dostarczaną do Łomży.

Lampa firmy Simens kosztowała około 100 tys zł. Mikroorganizmy w wodzie poddawane dezynfekcji promieniami UV unicestwiane są w ciągu kilku sekund w wyniku reakcji fotochemicznych pomiędzy promieniowaniem a ich kwasami DNA. Z aktualnych, znanych metod dezynfekcji wody, metodę tę uważa się za najbardziej skuteczną, szybką i pewną oraz w najmniejszym stopniu zanieczyszczając środowisko. Specjaliści podkreślają, że w odróżnieniu od chemicznych metod dezynfekcji, promieniowanie UV nie powoduje powstawania żadnych produktów ubocznych, nie zmienia smaku, ani zapachu wody.
Zamontowana w Podgórzu lampa ma wydajność – czyli może „oczyścić” do 320 tysięcy litrów wody w ciągu godziny. Zgodnie z zamówieniem powinna pracować bezawaryjnie przez co najmniej 8 tysięcy godziny.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę