Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 01 marca 2021 napisz DONOS@

„Zmyślenia i dziwnostany” czyli muzyka naszych czasów

Główne zdjęcie
Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego i Pierangelo Gelmini

Prawykonaniem „Zmyślenia i dziwnostany”, utworu znanego i cenionego na całym świecie kompozytora i pedagoga Zbigniewa Bargielskiego, nowy sezon artystyczny rozpoczęła Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. Bargielski, który urodził się w Łomży, utwór dedykował łomżyńskiej orkiestrze.

Pierangelo Gelmini
Pierangelo Gelmini
Adrianna Poniecka - Piekutowska i Zbigniew Bargielski
Adrianna Poniecka - Piekutowska i Zbigniew Bargielski

Ta rozbudowana, składająca się z dziewięciu części kompozycja odwołuje się bezpośrednio do folkloru, który jest szczególnie słyszalny w jej warstwie melodycznej. W wersji pierwotnej utwór powstał już w 1986 roku, jednak dopiero niedawno przybrał formę, w jakiej mogli go usłyszeć łomżyńscy, i nie tylko, melomani.
- Jest to „Suita pieśni i tańców” na akordeon solo – opowiada profesor Bargielski. - Postanowiłem tę kompozycję zinstrumentować i rozpisać na skład orkiestry. Są to utwory oparte na ludowych melodiach polskich i, w jednym przypadku, austriackich.
Jednak walory muzyczne nie są jedynym atutem tego utworu. Uwagę zwraca już sam surrealistyczny tytuł kompozycji „Zmyślenia i dziwnostany”.
- Ten tytuł ma sprowokować słuchacza jeszcze przed rozpoczęciem utworu. Ma pobudzić jego wyobraźnię – mówi profesor Zbigniew Bargielski.
Prapremiera kompozycji Zbigniewa Bargielskiego nie była jedyną atrakcją czwartkowego koncertu. W jego pierwszej części wykonano także „Adagietto na orkiestrę smyczkową” Pawła Łukaszewskiego i „Koncert na akordeon i orkiestrę kameralną” Sławomira Kaczorowskiego. Jako solista wystąpił w nim, znany już łomżyńskiej publiczności, akordeonista z Wrocławia, Michał Moc.
- To wspaniały powrót do znajomych i świetnej atmosfery, jaka zawsze jest w Łomży - mówi. - W Łomżyńskiej FK bardzo cenię atmosferę. Nie w każdym mieście jest orkiestra, z którą gra się tak przyjemnie.
W drugiej części koncertu Michał Moc stał się jego pierwszoplanową postacią. Odbyła się bowiem prapremiera jego najnowszej kompozycji, „Fanfara per Angelo”. Zabrzmiała także „Chordalians & Chordaliens”, kompozycja na akordeon i orkiestrę, intrygująca grą słów w tytule.
- Alians to współpraca, aliens to obcy. Chord to akord, a chorda to struna. Czyli te akordy i strony raz będą ze sobą dobrze współbrzmieć, a raz będą dla siebie obce, będą alienowały – wyjaśnia Michał Moc.
Finałem koncertu były fragmenty suity „Pelleas and Melisande, op.46” Jana Sibeliusa.
Orkiestrę prowadził utytułowany włoski dyrygent, Pierangelo Gelmini. On także ciepło wspomina swój poprzedni pobyt w Łomży.
- Jestem bardzo dumny z tego, że jestem tutaj ponownie  i po raz drugi mogłem zagrać z tą świetną orkiestrą. Dziś miałem okazję prowadzić ją w koncercie z muzyką współczesną, która jest  zarazem naszą teraźniejszością i przyszłością muzyki.
Współorganizatorem koncertu było Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, reprezentowane przez dyrektor Adriannę Poniecką - Piekutowską.

Wojciech Chamryk

cz
pt, 01 października 2010 06:05
Data ostatniej edycji: pt, 01 października 2010 15:50:27

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę