Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 06 lutego 2023 napisz DONOS@

Daj się zauważyć...

Szybko zapadający zmrok i deszcz oraz spowodowana tym zmniejszona widoczność sprawia, że piesi i rowerzyści są teraz bardziej narażeni na potrącenie. Zgodnie z prawem o ruchu drogowym każde dziecko w wieku do 15 lat, poruszające się po drodze, po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym, jest zobowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Policjanci apelują o noszenie elementów odblaskowych także przez starszych pieszych i rowerzystów bo „nawet jeden mały odblask może uratować życie”.

- Pieszy czy rowerzysta może zauważyć światła samochodu z odległości nawet kilku kilometrów – mówi mł. asp. Kamil Sorko. - Kierowca dostrzeże ich dopiero wówczas, kiedy światła reflektorów odbiją się od ich ubrań. Często zdarza się, że poruszająca się poboczem osoba w ciemnym ubraniu jest dla kierowcy praktycznie niewidoczna. W takich warunkach kierowca dostrzega pieszego czy też rowerzystę w ostatniej chwili i najczęściej jest już za późno na reakcję i uniknięcie potrącenia, a w starciu z autem nie mają oni szans.
Policjant przypomina, że kierowca widzi osobę poruszającą się po drodze z odległości zaledwie 20 – 30 m. Jeśli jedzie z prędkością ok. 100 km/h, pokona tę odległość w ciągu 1 sekundy. To zbyt krótko, aby kierowca mógł uniknąć potrącenia. Czas ten zabierze mu przeniesienie nogi z pedału gazu na hamulec i naciśnięcie go z całej siły. Jeśli jednak rowerzysta lub pieszy posiadają na sobie elementy odblaskowe, które odbijają się w świetle reflektorów samochodu, kierowca ma szansę zobaczyć go już z odległości 130 -150 m, czyli około 5 razy szybciej, a to może uratować czyjeś życie.
- Pamiętajmy także, że im niżej umieszczony jest odblask, tym szybciej padną na niego światła reflektorów, a kierowca widząc wcześniej kogoś na drodze będzie miał więcej czasu na reakcję – dodaje Kamil Sorko.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę