Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 06 marca 2021 napisz DONOS@

Zadbali o tradycje „Drzewnej"

Młodzi Polacy i Niemcy, przez kilka dni wspólnie pracowali nad ocaleniem pozostałości po szkole „Drzewnej”, która mieściła się w zabytkowym budynku przy Alei Legionów. Razem odnowili pamiątkową tablice absolwentów „Drzewnej”, przenieśli skalniak spod dawnego budynku szkoły do nowej siedziby Zespół Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych, oraz przygotowali ścianę, na której powieszono gablotę przeznaczoną na sztandar szkoły „Drzewnej”. Zawieszenie w niej sztandaru zwieńczyło tegoroczną współpracę polskiej i niemieckiej młodzieży.

Współpraca młodzieży z łomżyńskiej i  niemieckiej szkoły trwa od 1998r. Jest ona możliwa dzięki Fundacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży z Poczdamu z siedzibą w Warszawie. W tym roku w Zespół Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych, który powstał po połączeniu przez władze miasta dawnej „Drzewnej” z pobliskim gimnazjum, przebywało 12 uczniów i 3 opiekunów  z niemieckiej szkoły w Billberge. Tradycją tych spotkań, jest pozostawianie materialnego „śladu przyjaźni”, którym tym razem miały być pamiątki pod dawnej „Drzewnej”. Młodzież wspólnie odnawiała, przeniesione z dawnej siedziby szkoły tablice absolwentów i gablotę pod stary sztandar.
- Po połączeniu szkół sztandar nie pełni już swojej dotychczasowej funkcji ale nadal pozostaje symbolem tradycji i pamięci o dawnej szkole – podkreślają Claudia Jankowska, Ilona Bujko oraz Zenon Borawski nauczyciele łomżyńskiej szkoły, którzy od kilkunastu lat angażują się „w wymianę” Polsko - Niemiecką.
Młodzi jednak nie tylko pracowali. Wizycie towarzyszy bogaty program rekreacyjno-sportowy, z którego uczniowie korzystali codziennie po skończonej pracy. Były m.in. wycieczki na Mazury do Warszawy, czy Nowogrodu. Były także „potyczki” w paintballu oraz gry i zabawy sportowe organizowane przez Sylwię Lutostańską, Monikę Łukianiuk oraz Roberta Bartnika.
- Wspólna praca i zabawa służyła  integracji między uczniami z Polski i  Niemiec, czego dowodem były łzy płynące po policzkach, gdy już czas się było rozstać – podkreślają nauczyciele.

200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę