Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

Miasto straciło 70 tys zł?, czyli wieża kłopotów... ciąg dalszy

Miasto nie powinno oddawać byłemu już dzierżawcy wieczystemu wieży ciśnień blisko 70 tys zł z tytułu tzw. „pierwszej opłaty” – bo tak stanowi Ustawa o gospodarce nieruchomościami. Przyznał to nawet radca prawny Urzędu Miejskiego podczas ostatniej Sesji Rady Miasta. Radca tłumaczył jednak że „podstawą do zwrotu nie była ustawa o gospodarce nieruchomościami w nowym brzmieniu, tylko akt notarialny oddający w użytkowanie wieczyste wieżę ciśnień”. Sęk w tym, że to „nowe brzmienie” ustawa zyskała na rok przed podpisaniem przez ratusz umowy notarialnej oddającej wieżę w użytkowanie wieczyste.

Wyjaśnienia Mieczysława Jagielaka znajdują się w rozesłanym do radnych projekcie protokołu z obrad LXVI sesji Rady Miejskiej Łomży, które odbyły się dnia 25 sierpnia 2010 roku w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Łomży. Prawnik kwestie te wyjaśniał radnemu Maciejowi Borysewiczowi, który wcześniej cytował fragmenty naszego sierpniowego artykułu pt. „Wieża kłopotów”. Opisaliśmy w nim, że najpierw zastępca prezydenta Marcin Sroczyński zapewniał radnych z Komisji Gospodarki Komunalnej, że kwota tzw. pierwszej opłaty zostaje w kasie miejskiej, a trzy dni później ten sam Marcin Sroczyński podpisał zarządzenie mówiące o tym, że kwota ta wraz z odsetkami zostanie zwrócona przedsiębiorcy. 
Mieczysław Jagielak, radca prawny Urzędu podczas sesji, „stwierdził, że prezydent Sroczyński podpisał zwrot, ponieważ wymagał tego & 5 aktu notarialnego ustanawiającego użytkowanie wieczyste. W tym akcie notarialnym był zapis, że z chwilą rozwiązania umowy o użytkowanie wieczyste, miasto jest zobowiązane do zwrotu pewnej opłaty. W międzyczasie zmieniły się przepisy. Te nowe przepisy faktycznie mówią, że w takich sytuacjach nie zwraca się pierwszej opłaty. Podstawą do zwrotu nie była ustawa o gospodarce nieruchomościami w nowym brzmieniu, tylko akt notarialny oddający w użytkowanie wieczyste wieżę ciśnień (...)”
Sęk w tym, że nowy ust. 3a art. 33 ustawy  o gospodarce nieruchomościami, który określa jakie kwoty są zwraca w wypadku rozwiązania umowy dzierżawy przed upływem okresu ustalonego w umowie, jeżeli użytkownik wieczysty np. nie dokona jej zabudowy w ustalonym terminie, został wprowadzony do ustawy w lipcu 2007 roku, czyli na rok przed podpisaniem aktu notarialnego, a wszedł w życie 1 stycznia 2008 roku, czyli na pół roku przed „oddaniem” wieży ciśnień prywatnemu przedsiębiorcy.
Warto dodać, że uzasadnienie wprowadzanych przed trzema laty zmian w ustawie o gospodarce nieruchomościami wskazuje, że w ten sposób chciano zdyscyplinować użytkowników wieczystych i zmotywować ich do korzystania z nieruchomości w ustalony pierwotnie sposób.

zobacz: Wieża kłopotów

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę