Pamiętamy nie po to aby się mścić...
- My pamiętamy nie po to aby się mścić. Domagamy się sprawiedliwości, ale w imię Ewangelii przebaczamy – mówi ks. bp Tadeusz Zawistowski, który w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego przewodniczył Mszy świętej w związku z kolejną rocznicą napaści Związku Sowieckiego na Polskę w 1939 roku. 17 września jest też obchodzony jako Dzień Sybiraka. W trakcie uroczystości wręczono też przyznane przez Zarząd łomżyńskiego oddziału Związku Sybiraków Honorowe Odznaki Sybiraka, a następnie przed znajdującym się pobliżu Sanktuarium Pomnikiem Sybiraka złożono kwiaty i posadzono trzy Dęby Pamięci.
Po napaści ZSRR na Polskę w 1939 roku zajęciu przez sowietów ponad połowy terytorium ówczesnego państwa polskiego, wobec mieszkańców zastosowano terror, a jednym z jego elementów były masowe wywózki głównie na Syberię ziemiaństwa, przemysłowców, działaczy społecznych, przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości, urzędników państwowych oraz ich rodziny i rodzin wziętych do niewoli oficerów Wojska Polskiego, zamordowanych później m.in. w Katyniu. Szacuje się że tylko z terenów Ziemi Łomżyńskiej sowieci wywieźli w głąb Związku Radzieckiego blisko 6500 osób. Tych którzy przeżyli, i po wojnie wrócili do kraju, określa się mianem „sybiraka”.
W homilii wygłoszonej do zgromadzonych dziś w świątyni Miłosierdzia Bożego sybiraków, ich rodzin, a także młodzieży szkolnej, przedstawicieli władz, organizacji, ks. biskup Tadeusz Zawistowski przypominał tamte tragiczne wydarzenia i ich następstwa. Mówił, że totalitaryzmy faszystowski i komunistyczny, które dokonały wówczas czwartego rozbioru Polski dążyły do unicestwienia państwa i narodu polskiego. Podkreślał także znaczenia pamięci, do której prawo przez dziesiątki lat odbierano Polakom, i wyrażał troskę o to aby ta pamięć, wobec coraz mniejszej liczby bezpośrednich świadków wydarzeń, przenieść na przyszłe pokolenia. Temu – jak zauważał biskup – służą pomniki, które stawiamy.
W trakcie uroczystości, zorganizowanej przez łomżyński Związek Sybiraków i bardzo ściśle współpracującą z nim Szkołę Podstawową nr 5 w Łomży, Alicja Lewandowska, prezes Związku Sybiraków Oddział w Łomży, wręczyła specjalne Honorowe Odznaki Sybiraka osobom, które wspierają działania związku i dbają o pamięć.
Następnie przed znajdującym się w pobliżu Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży pomnikiem Pomnikiem Sybiraków złożono kwiaty i posadzono „dęby pamięci”. Dwa z nich upamiętniają oficerów Wojska Polskiego podporucznika Czesława Bojara i porucznika Franciszka Grochockiego zabitych strzałem w tył głowy przez radzieckich oprawców w 1940 roku w Twerze i Katyniu. Trzeci, to dąb pamięci Edwarda Duchnowskiego, urodzonego w ówczesnym powiecie łomżyńskim, Sekretarza Generalnego Zarządu Głównego Związku Sybiraków, który zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku.