Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 06 lutego 2023 napisz DONOS@

Pamiętamy nie po to aby się mścić...

- My pamiętamy nie po to aby się mścić. Domagamy się sprawiedliwości, ale w imię Ewangelii przebaczamy – mówi ks. bp Tadeusz Zawistowski, który w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego przewodniczył Mszy świętej w związku z kolejną rocznicą napaści Związku Sowieckiego na Polskę w 1939 roku. 17 września jest też obchodzony jako Dzień Sybiraka. W trakcie uroczystości wręczono też przyznane przez Zarząd łomżyńskiego oddziału Związku Sybiraków Honorowe Odznaki Sybiraka, a następnie przed znajdującym się pobliżu Sanktuarium Pomnikiem Sybiraka złożono kwiaty i posadzono trzy Dęby Pamięci.

Po napaści ZSRR na Polskę w 1939 roku zajęciu przez sowietów ponad połowy terytorium ówczesnego państwa polskiego, wobec mieszkańców zastosowano terror, a jednym z jego elementów były masowe wywózki głównie na Syberię ziemiaństwa, przemysłowców, działaczy społecznych, przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości, urzędników państwowych oraz ich rodziny i rodzin wziętych do niewoli oficerów Wojska Polskiego, zamordowanych później m.in. w Katyniu. Szacuje się że tylko z terenów Ziemi Łomżyńskiej sowieci wywieźli w głąb Związku Radzieckiego blisko 6500 osób. Tych którzy przeżyli, i po wojnie wrócili do kraju, określa się mianem „sybiraka”.
W homilii wygłoszonej do zgromadzonych dziś w świątyni Miłosierdzia Bożego sybiraków, ich rodzin, a także młodzieży szkolnej, przedstawicieli władz, organizacji, ks. biskup Tadeusz Zawistowski przypominał tamte tragiczne wydarzenia i ich następstwa. Mówił, że totalitaryzmy  faszystowski i komunistyczny, które dokonały wówczas czwartego rozbioru Polski dążyły do  unicestwienia państwa i narodu polskiego. Podkreślał także znaczenia pamięci, do której prawo przez dziesiątki lat odbierano Polakom, i wyrażał troskę o to aby ta pamięć, wobec coraz mniejszej liczby bezpośrednich świadków wydarzeń, przenieść na przyszłe pokolenia. Temu – jak zauważał biskup – służą pomniki, które stawiamy.          
W trakcie uroczystości, zorganizowanej przez łomżyński Związek Sybiraków i bardzo ściśle współpracującą z nim Szkołę Podstawową nr 5 w Łomży,  Alicja Lewandowska, prezes Związku Sybiraków Oddział w Łomży, wręczyła specjalne  Honorowe Odznaki Sybiraka osobom, które wspierają działania związku i dbają o pamięć.

Następnie przed znajdującym się w pobliżu Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży pomnikiem Pomnikiem  Sybiraków złożono kwiaty i posadzono „dęby pamięci”.  Dwa z nich upamiętniają oficerów Wojska Polskiego podporucznika Czesława Bojara i porucznika Franciszka Grochockiego zabitych strzałem w tył głowy przez radzieckich oprawców w 1940 roku w Twerze i Katyniu. Trzeci, to dąb pamięci Edwarda Duchnowskiego, urodzonego w ówczesnym powiecie łomżyńskim, Sekretarza Generalnego Zarządu Głównego Związku Sybiraków, który zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku.

210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę