Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 07 czerwca 2023 napisz DONOS@

„Dualne” Karwowskiego

Po kilkuletniej przerwie w Łomży znów można oglądać prace łomżyńskiego artysty plastyka, fotografika i scenografa Przemysława Karwowskiego. - Wystawa jest z natury dualna, bo przedstawia dwie części, dwie strony mojej działalności. Lubię prowokować, tak już się wcześniej wielokrotnie działo – mówi Karwowski, którego prace zawisły na ścianach Galeria Sztuki Współczesnej przy ul Długiej 13. W środowy wieczór odbył się wernisaż wystawy „Dualne”.

Przemysław Karwowski i Karolina Skłodowska
Przemysław Karwowski i Karolina Skłodowska

- Pierwszy obraz z cyklu „Dualne” powstał prawie trzy lata temu. Pokazałem te obrazy po raz pierwszy w Suwałkach, ale to były takie zajawki, zwiastuny tego cyklu – mówi Karwowski. - Niektóre z tych obrazów były przemyślane znacznie wcześniej i zostały zrealizowane konsekwentnie według tego pomysłu. Zawsze jest ta oś symetrii, podział płótna na pół…
- Przemysław Karwowski jest artystą konsekwentnie kroczącym swoją drogą twórczą – podkreśla Karolina Skłodowska, kierownik Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży. - Wydaje się nam, że jeżeli obraz nie odwołuje się do czegoś konkretnego, to w zasadzie nic nie przedstawia. Ale kiedy wyzwolimy się od tego podejścia, to okazuje się, że zaczynamy podziwiać kolor, obraz zaczyna budzić jakieś emocje, nastroje, odwoływać się do tego, co trudno opisać, trudno sobie wyobrazić. W sztuce Przemka najbardziej odpowiada mi to, że pozwala sobie na odwagę – nie zastanawia się, jak to będzie przyjęte, ale robi to, co lubi, co mu się podoba.

Na wystawie w GSW, poza obrazami z cyklu „Dualne”, można oglądać także wykonane przez artystę lalki, oraz projekty i fragmenty scenografii do przedstawień „Dzikie łabędzie”, „Kopciuszek”, „Madejowe łoże” i „Opowieść o Lejzorku Rojtszwańcu”.

Wojciech Chamryk
Fot. Elżbieta Piasecka Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę