Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 31 marca 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Odszkodowania za bobry będą, ale nie wiadomo kiedy

Główne zdjęcie
Efekt działania bobrów

Odszkodowania za szkody wyrządzone przez bobry powinni otrzymać wszyscy poszkodowani - problem w tym, że nie wiadomo dokładnie, kiedy. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku otrzymała właśnie z centrali niespełna 400 tysięcy złotych na wypłatę odszkodowań rolnikom. "Wystarczy to na zaspokojenie roszczeń około 120 osób" - mówi rzecznik RDOŚ w Białymstoku, Małgorzata Wnuk i dodaje, że w kolejce znajduje się jeszcze blisko pół tysiąca wniosków.

Na razie nie wiadomo, kiedy wszyscy oczekujący otrzymają odszkodowania, bo pieniądze na ten cel do regionów docierają na raty - wyjaśnia Małgorzata Wnuk.

W naszym regionie bobry są jednymi z najbardziej problematycznych zwierząt mieszkających w sąsiedztwie człowieka. Budując tamy niszczą drzewostan i podtapiają okoliczne łąki. Tylko w tym roku Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku wypłaciła w sumie nieco ponad milion złotych odszkodowania za szkody wyrządzone przez te zwierzęta. Dodatkowo wydano decyzje na odstrzał blisko 200 bobrów, a także na odłów i przesiedlenie kilkunastu z nich.

Z danych dyrekcji ochrony środowiska wynika, że w Podlaskiem żyje około 15 tysięcy bobrów. To aż jedna trzecia krajowej populacji bobra. Zwierzęta te są pod częściową ochroną.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę