wtorek, 17 października 2017 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Odszkodowania za bobry będą, ale nie wiadomo kiedy

Odszkodowania za szkody wyrządzone przez bobry powinni otrzymać wszyscy poszkodowani - problem w tym, że nie wiadomo dokładnie, kiedy. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku otrzymała właśnie z centrali niespełna 400 tysięcy złotych na wypłatę odszkodowań rolnikom. "Wystarczy to na zaspokojenie roszczeń około 120 osób" - mówi rzecznik RDOŚ w Białymstoku, Małgorzata Wnuk i dodaje, że w kolejce znajduje się jeszcze blisko pół tysiąca wniosków.

Efekt działania bobrów
Efekt działania bobrów

Na razie nie wiadomo, kiedy wszyscy oczekujący otrzymają odszkodowania, bo pieniądze na ten cel do regionów docierają na raty - wyjaśnia Małgorzata Wnuk.

W naszym regionie bobry są jednymi z najbardziej problematycznych zwierząt mieszkających w sąsiedztwie człowieka. Budując tamy niszczą drzewostan i podtapiają okoliczne łąki. Tylko w tym roku Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku wypłaciła w sumie nieco ponad milion złotych odszkodowania za szkody wyrządzone przez te zwierzęta. Dodatkowo wydano decyzje na odstrzał blisko 200 bobrów, a także na odłów i przesiedlenie kilkunastu z nich.

Z danych dyrekcji ochrony środowiska wynika, że w Podlaskiem żyje około 15 tysięcy bobrów. To aż jedna trzecia krajowej populacji bobra. Zwierzęta te są pod częściową ochroną.

170919012406.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0