niedziela, 19 listopada 2017 napisz DONOS@
171027121458.gif

Policja apeluje do grzybiarzy

W lasach jest coraz więcej grzybów i grzybiarzy. Nie wszyscy z nich znają jednak lasy, do których się udają, a do tego czasami przeceniają swój zmysł orientacji w terenie. W ciągu ostatnich dni w regionie poszukiwano już kilku zaginionych grzybiarzy. Na szczęście wszyscy odnaleźli się cali i zdrowi, ale mogło być inaczej. Policjanci apelują o rozsądek, rozwagę i większą wyobraźnię.

Wśród zaginionych był starszy mieszkaniec Zbójnej, który wyszedł na grzyby w niedzielę. Gdy długo do domu nie wracał zaniepokojona rodzina rozpoczęła poszukiwania, a przed wieczorem wezwała na pomoc także strażaków, bo zaginiony grzybiarz jest chory na serce. Kilkunastu ochotników z jednostek w Zbójnej, Dobrymlesie i Kuziach przez kilka godzin przeszukiwało lasy w okolicach Zbójnej. Na szczęście mężczyznę udało się odnaleźć przed zapadnięciem zmroku... 
Wczoraj rano odnalazła się 82-letnia mieszkanka Studzianek, która w niedzielę wczesnym popołudniem wyszła na grzyby i zabłądziła w lesie. Mimo zaangażowania w jej poszukiwania kilkudziesięciu osób kobieta noc spędziła w lesie. Podobny przypadek miał miejsce w poprzednią sobotę, gdzie monieccy policjanci zostali powiadomieni o zaginięciu w lesie 55-letniego mężczyzny. Wtedy szeroko zakrojone poszukiwania przerwała informacja, że grzybiarz sam wrócił do domu nikogo o tym nie informując.
Aby uniknąć takich sytuacji, które mogą zakończyć się tragicznie, policjanci mają kilka rad dla grzybiarzy. Najważniejsze z nich to poinformowanie rodziny lub kogoś bliskiego, gdzie się wybierasz, jaką trasą będziesz szedł i o której godzinie wrócimy. O ile to możliwe nie wybieraj się do lasu w pojedynkę, a będąc w towarzystwie nie oddalaj się od osób, z którymi poszedłeś na  grzybobranie. Poza tym nie wybierajmy się do lasu tuż przed lub po zmierzchu, jeżeli nie znasz terenu, nie oddalaj się zbyt daleko od swojego pojazdu, a dla własnego bezpieczeństwa zabieraj ze sobą naładowany telefon komórkowy, dzięki któremu będziesz mógł wezwać pomoc, a policjanci będą mogli szybko ustalić gdzie jesteś.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0