wtorek, 17 października 2017 napisz DONOS@

Święto plonów w Piątnicy

Delegacje z wieńcami dożynkowymi z całej diecezji łomżyńskiej zjechały wczoraj do podłomżyńskiej Piątnicy. Uroczystości zorganizowano w scenerii zabytkowych fortów. Na dziedzińcu Fortu II stanął ołtarz. - To bardzo dobry pomysł, aby przyjść w to tak szczególne dla nas miejsce z ołtarzem - mówił ks. bp Stanisław Stefanek, którzy przewodniczył dziękczynnym modlitwom.

Wprowadzając wiernych do Mszy świętej ks prałat Ryszard Niewiński, diecezjalny duszpasterz rolników podkreślał, że przyniesione do ołtarza wieńce dożynkowe i bochny chleba są symbolem ciężkiej i trudnej pracy rolnika.
- Dzielimy się tym z rolnikami, którzy na skutek klęski powodzi stracili wszystko – mówił kapłan nawiązując do ogromnej życzliwości serc rolników, którzy w tym roku kilkakrotnie przekazywali dary poszkodowanym na południu Polski.

W wygłoszonej krótkiej homilii biskup Stanisław Stefanek nawiązywał do ewangelicznej przypowiedni o synu marnotrawnym. Zwrócił uwagę na fragment w którym syn bogatego ojca, gdy już stracił cały majątek poszedł do pracy (miał pasać świnie) „bo chleb zdobywa się pracą” i w tym kontekście nawiązał do „gleby naszych serc”.  Mówiąc o biblijnej przypowieści przypominał powrót marnotrawnego syna do domu i jego radosne powitanie przez ojca i chłodne przez brata. Biskup podkreślał słowa jakie ojciec wypowiedział wówczas do syna, który przy nim pozostał, a który nie cieszył się powrotu brata: „Moje dziecko, ty zawsze jesteś przy mnie i wszystko moje do ciebie należy. A trzeba się weselić i cieszyć z tego, że ten brat twój był umarły, a znów ożył; zaginął, a odnalazł się”.
- Chcemy  wracać, odzyskać godność brata, siostry, syna, sąsiada, człowieka – mówił biskup Stefanek podkreślając, że „jeżeli gleba serca będzie dobrze uprawiana, to nigdy nie zabraknie owoców naszej gleby, którą orzemy, nawozimy i która daje plon”.

Na zakończenie Mszy świętej starości dożynek Janina Kuczyńska i Czarnocina i Krzysztof Banach z Kalinowa wręczyli biskupowi kosz kwiatów dziękując mu za przewodniczenie Mszy świętej dożynkowej i gratulując 30. lat posługi biskupiej.
Po Mszy świętej  odbyła się zaś prezentacja wieńców dożynkowych, a później koncerty – w tym także koncert gwiazdy zespołu Arka Noego.

170919012406.jpg
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0