Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 02 czerwca 2023 napisz DONOS@

Święto plonów w Piątnicy

Delegacje z wieńcami dożynkowymi z całej diecezji łomżyńskiej zjechały wczoraj do podłomżyńskiej Piątnicy. Uroczystości zorganizowano w scenerii zabytkowych fortów. Na dziedzińcu Fortu II stanął ołtarz. - To bardzo dobry pomysł, aby przyjść w to tak szczególne dla nas miejsce z ołtarzem - mówił ks. bp Stanisław Stefanek, którzy przewodniczył dziękczynnym modlitwom.

Wprowadzając wiernych do Mszy świętej ks prałat Ryszard Niewiński, diecezjalny duszpasterz rolników podkreślał, że przyniesione do ołtarza wieńce dożynkowe i bochny chleba są symbolem ciężkiej i trudnej pracy rolnika.
- Dzielimy się tym z rolnikami, którzy na skutek klęski powodzi stracili wszystko – mówił kapłan nawiązując do ogromnej życzliwości serc rolników, którzy w tym roku kilkakrotnie przekazywali dary poszkodowanym na południu Polski.

W wygłoszonej krótkiej homilii biskup Stanisław Stefanek nawiązywał do ewangelicznej przypowiedni o synu marnotrawnym. Zwrócił uwagę na fragment w którym syn bogatego ojca, gdy już stracił cały majątek poszedł do pracy (miał pasać świnie) „bo chleb zdobywa się pracą” i w tym kontekście nawiązał do „gleby naszych serc”.  Mówiąc o biblijnej przypowieści przypominał powrót marnotrawnego syna do domu i jego radosne powitanie przez ojca i chłodne przez brata. Biskup podkreślał słowa jakie ojciec wypowiedział wówczas do syna, który przy nim pozostał, a który nie cieszył się powrotu brata: „Moje dziecko, ty zawsze jesteś przy mnie i wszystko moje do ciebie należy. A trzeba się weselić i cieszyć z tego, że ten brat twój był umarły, a znów ożył; zaginął, a odnalazł się”.
- Chcemy  wracać, odzyskać godność brata, siostry, syna, sąsiada, człowieka – mówił biskup Stefanek podkreślając, że „jeżeli gleba serca będzie dobrze uprawiana, to nigdy nie zabraknie owoców naszej gleby, którą orzemy, nawozimy i która daje plon”.

Na zakończenie Mszy świętej starości dożynek Janina Kuczyńska i Czarnocina i Krzysztof Banach z Kalinowa wręczyli biskupowi kosz kwiatów dziękując mu za przewodniczenie Mszy świętej dożynkowej i gratulując 30. lat posługi biskupiej.
Po Mszy świętej  odbyła się zaś prezentacja wieńców dożynkowych, a później koncerty – w tym także koncert gwiazdy zespołu Arka Noego.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę