Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 19 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Napisali list w obronie „Ocalenia”

Amnesty International, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Instytut Spraw Publicznych i 9. innych organizacji pozarządowych napisało list otwarty do Prezydenta Łomży. Jak podaje Aleksandra Chrzanowska Koordynatorka Sekcji ds. Cudzoziemców Stowarzyszenie Interwencji Prawnej list z poparciem dla Fundacji „Ocalenie” organizacje wystosowały w związku z doniesieniami prasowymi o problemach, z jakimi w Łomży boryka się fundacja działająca na rzecz integracji uchodźców. - Decyzje urzędników miejskich - zarówno tę niezezwalającą na zorganizowanie festynu „Wielokulturowa Łomża” na Rynku Miejskim, jak i tę wypowiadającą znienacka Fundacji umowę najmu lokalu przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej - odbieramy jako niedopuszczalna oznakę przyzwolenia władz miasta na ksenofobiczne i dyskryminujące cudzoziemców zachowania, jakie przejawia część Łomżan. (…) Ostatnie decyzje magistratu - co należy z całą mocą podkreślić - wymierzone w Fundacje, uderzają przede wszystkim we wszystkich mieszkańców Łomży i w dobre imię Miasta - piszą sygnatariusze listu wzywając prezydenta Jerzego Brzezińskiego „do zrewidowania podjętych w ostatnim czasie decyzji i do zapewnienia Fundacji Ocalenie możliwości działania na takich zasadach, jak dotychczas”.

Warszawa. 6 września 2010

Szanowny Pan Jerzy Brzeziński Prezydent Miasta Łomża
LIST OTWARTY Z POPARCIEM DLA FUNDACJI OCALENIE W ŁOMŻY

Szanowny Panie Prezydencie,
Jesteśmy głęboko zaniepokojeni doniesieniami o problemach, z jakimi boryka się Fundacja Ocalenie, działająca na rzecz integracji uchodźców z pozostałymi mieszkańcami Łomży.
Decyzje urzędników miejskich - zarówno tę niezezwalającą na zorganizowanie festynu „Wielokulturowa Łomża” na Rynku Miejskim, jak i tę wypowiadającą znienacka Fundacji umowę najmu lokalu przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej - odbieramy jako niedopuszczalna oznakę przyzwolenia władz miasta na ksenofobiczne i dyskryminujące cudzoziemców zachowania, jakie przejawia część Łomżan.
Procesów migracyjnych na świecie nie da się zatrzymać. Ludzie z różnych powodów - czy to ratując życie w obawie przed prześladowaniami, czy też pragnąc godnych warunków życia dla siebie i dzieci - opuszczają swoje kraje pochodzenia i osiedlają się w nowych. Jedyną odpowiedzialną reakcją na to zjawisko jest zapewnienie migrantom wsparcia w procesie adaptacji w nowej dla nich rzeczywistości społeczno-kulturowej, któremu musi towarzyszyć przygotowanie społeczności przyjmującej na spotkanie z „innym”. Tylko takie dwukierunkowe działanie może zapewnić bezkonfliktowe funkcjonowanie w jednej przestrzeni ludzi wywodzących się z odmiennych kultur, pielęgnujących odrębne tradycje, wyznających inne religie i szanujących się nawzajem. Tylko prowadzenie działań w kierunku wzajemnego poznawania, oswajania się z innością, otwierania się na siebie nawzajem, może zaowocować pojawieniem się postaw tolerancyjnych i wzajemna akceptacją.
Takie właśnie działania od lat prowadzi Fundacja Ocalenie. Jest to jedna z organizacji pozarządowych o najbogatszym w Polsce doświadczeniu w zakresie integracji uchodźców ze społecznością lokalna. Jej dotychczasowa działalność w Łomży - nie tylko na rzecz cudzoziemców, ale właśnie na rzecz wszystkich Łomżan - jest nie do przecenienia.
Tym bardziej niepokoi nas fakt, że to właśnie urząd miasta, który powinien czerpać z jej doświadczenia i wspierać ją w działaniach na rzecz swoich mieszkańców, jest przyczyną kłopotów, z jakimi Fundacja Ocalenie się boryka. Zwłaszcza, że - jak się wydaje - jeszcze do niedawna Fundacja mogła liczyć na życzliwość i współprace ze strony urzędników miejskich.
Ostatnie decyzje magistratu - co należy z całą mocą podkreślić - wymierzone w Fundacje, uderzają przede wszystkim we wszystkich mieszkańców Łomży i w dobre imię Miasta. Próbując ograniczać możliwości działania Fundacji, władze miejskie zgadzają się bowiem pośrednio na eskalacje istniejących już konfliktów na tle narodowościowym. Biorą na siebie tym samym odpowiedzialność zarówno za poczucie zagrożenia, w jakim żyją Łomżanie, jak i za przywierającą do Łomży na stałe etykietką „ksenofobiczna”.
Taka postawa urzędników miejskich jest dla nas zupełnie niezrozumiała. Dlatego wzywamy Pana, Panie Prezydencie, do zrewidowania podjętych w ostatnim czasie decyzji i do zapewnienia Fundacji Ocalenie możliwości działania na takich zasadach, jak dotychczas.
Liczymy na szybkie podjecie stosownych kroków.

List podpisany przez przedstawicieli 12 organizacji: Amnesty International, Centrum Inicjatyw Międzykulturowych, Fundacja Inna Przestrzeń, Fundacja Międzynarodowa Inicjatywa Humanitarna, Fundacja Polskie Forum Migracyjne, Fundacja Rozwoju „Oprócz Granic”, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Instytut Spraw Publicznych, Stowarzyszenie ATD Czwarty Świat w Polsce, Stowarzyszenie Homo Faber, Stowarzyszenie Interwencji Prawnej, Stowarzyszenie Wolnego Słowa został skierowany także do wiadomości Macieja Żywny - Wojewody Podlaskiego oraz Elżbiety Radziszewskiej - Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania i prof. Ireny Lipowicz - Rzecznika Praw Obywatelskich.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę