poniedziałek, 20 listopada 2017 napisz DONOS@
171027121458.gif

Siostry poszerzyły dotychczasowe usługi o wyciągnięte ręce ku życiu najbardziej zagrożonemu...

W klasztorze Panien Benedyktynek w Łomży jest już „Okno życia”. W poniedziałek po południu oficjalnie otworzył i poświęcił je biskup łomżyński ks Stanisław Stefanek. - Otwieramy je dlatego, że chcemy powiedzieć, że życie ludzkie jest darem Bożym, największą wartością człowieka. Otwieramy, bo chcemy ten największy dar Boży chronić – mówi biskup Stefanek. - Ksiądz biskup Stanisław Stefanek zawsze stał na straży życia od poczęcia do naturalnej śmierci – mówi ks Jacek Kotowski, diecezjalny duszpasterza rodzin, podkreślając, że łomżyńskie „Okno życia” otwierane jest w dniu w którym Kościół Łomżyński świętuje jubileusz 30-lecia sakry biskupiej ks biskup Stefanka.

Inicjatywa tworzenia „Okien życia” zrodziła się w Krakowie przed pierwszą rocznicą śmierci Jana Pawła II. Do dziś w Polsce, dzięki takim oknom, udało się uratować kilkadziesiąt porzuconych noworodków. W krótkim wystąpieniu przed poświęceniem biskup Stefanek jeszcze raz w kilku punktach argumentował dlaczego „Okno życia” otwierane jest w Łomży.
- Otwieramy je dlatego, że chcemy powiedzieć, że życie ludzkie jest darem Bożym, największą wartością człowieka.  Otwieramy, bo chcemy ten największy dar Boży chronić – mówi biskup Stefanek         
Biskup podkreślał, że Kościół stara się zabezpieczyć życie w takich momentach kiedy  są warunki wyjątkowe i trudne choćby zapraszając kobiety w stanie błogosławionym do domu samotnej matki.
- Bywa, że te prośby i zaproszenia nie docierają do matki zdesperowanej, która czasami decyduje się na porzucenie dziecka. I dlatego otwieramy to okno aby powiedzieć jej, że nie jest sama, że czekamy na nią niezwykle dyskretnie by była wolna i aby jej dziecko było bezpieczne – mówi biskup Stefanek.
- Tu nie ma kamer. Każda matka, jeśli będzie musiała, będzie mogła dyskretnie zostawić tu dziecko. Po otwarciu okna włączy się alarm w celi dyżurującej siostry, a gdy faktycznie będzie dziecko siostra wezwie pogotowie, które natychmiast przewiezie je do szpitala, gdzie przejdzie  szczegółowe badania –  opowiadał zasady działania łomżyńskiego „Okna życia” ks Jacek Kotowski, diecezjalny duszpasterz rodzin, dodając, że ma nadzieję, że to oko nie będzie potrzebne. 

Dziękując Benedyktynkom za przyjęcie „Okna życia” biskup Stefanek  podkreślał, że  „Siostry poszerzyły dotychczasowe usługi o wyciągnięte ręce ku życiu najbardziej zagrożonemu”.
- Tu siostry Benedyktynki służą każdemu dziecku, każdej rodzinie i każdej matce – mówił biskup. Prosił też aby rozwinęła się modlitewna wspólnota duchowej adopcji. - Chciałbym aby w tym sanktuarium modlitwy był też dyżur modlitewny na rzecz życia – mówił biskup Stefanek.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0