Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 07 marca 2021 napisz DONOS@

Pomnik żołnierza w Zambrowie

Pomnik 2,5m Żołnierza II Rzeczypospolitej stanął na placu przed Zambrowskim Parkiem Przemysłowym. To wyraz wdzięczności społeczeństwa za wkład jaki w rozwój miasta wnieśli żołnierze. W okresie II Rzeczpospolitej zambrowski garnizon był jednym z większych w kraju. Stacjonował w nim m.in.: 71 Pułk Piechoty, a na terenie Zambrowa istniały też dwie szkoły wojskowe: Szkoła Podchorążych Rezerwy Piechoty i Mazowiecka Szkoła Podchorążych Rezerwy Artylerii im. Józefa Bema. Uroczystego odsłonięcia pomnika dokonały dzieci dwóch dowódców zambrowskich jednostek, po czym poświęcił go ks. biskup Tadeusz Bronakowski.

Pomysł wybudowania pomnika Polskiego Żołnierza II Rzeczpospolitej zrodził się półtora roku temu wśród zambrowskich historyków, po czym został podchwycony przez władze miasta.
Autorem pomnika - stojącego na cokole anonimowego oficera Wojska Polskiego z czasów II Rzeczypospolitej - jest pochodzący z Zambrowa artysta rzeźbiarz Michał Selerowski. - Każde miasto ma swoje pomniki, z którymi jest związana jego historia. Jestem pewien, że pomnik Żołnierza Polskiego II RP  wrośnie w krajobraz naszego miasta, koszar i stanie się ważnym uzupełnienie, przypominającym mieszkańcom o ich historycznej tożsamości - mówił burmistrz miasta Kazimierz Dąbrowski. 
Uroczystość odsłonięcia pomnika zakończyła się odczytaniem apelu poległych, salwą honorową Kampanii 1 Łomżyńskiego Batalionu Remontowego.

210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę