Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 30 maja 2023 napisz DONOS@

Rolnicy chcą rent strukturalnych...

Wczoraj ruszyło długo oczekiwane przyjmowanie wniosków o renty strukturalne. Na złożenie dokumentów rolnicy mają 10 dni. Z szacunków Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wynika, że renty strukturalne w wyniku tegorocznego naboru będzie mogło otrzymać ponad 6 tysięcy rolników. Tymczasem jak informuje Agencja jej powiatowe biura w całym kraju wczoraj do godz. 14 przyjęły 3229 wniosków.

Renty strukturalne mogą otrzymać rolnicy, którzy ukończyli 55 lat życia. Rentę otrzymuje się w  zamian za przekazanie swoich gruntów następcom lub innym rolnikom na powiększenie ich gospodarstw oraz zrezygnowanie  z prowadzenia działalności rolniczej.
Kolejność złożenia wniosków o przyznanie  renty strukturalnej w tegorocznym  naborze nie ma znaczenia. Pomoc przyznawana będzie bowiem według liczby przyznanych punktów rankingowych. Najwyżej punktowane będą te wnioski, w których rolnicy przekażą największą powierzchnię użytków rolnych i dodatkowo powierzchnia nowopowstałego gospodarstwa będzie największa. Agencja zapewnia, że w systemie punktowym, uwzględniona została m.in. specyfikę struktury agrarnej w poszczególnych województwach.

Podstawowa wysokość renty strukturalnej wynosi 1013 zł. Zostanie ona zwiększona o 676 zł, jeżeli wnioskodawca pozostaje w związku małżeńskim, a oboje małżonkowie spełniają wszystkie warunki dla przyznania renty strukturalnej. Istnieje również możliwość zwiększenia kwoty renty o kolejne 102 zł, jeśli przekazane zostanie gospodarstwo rolne o powierzchni  większej niż 10 ha na rzecz osoby w wieku poniżej 40 lat. Przyznana kwota renty strukturalnej wypłacana będzie co miesiąc do osiągnięcia przez rolnika  65 roku życia.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę