Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 09 lutego 2023 napisz DONOS@

Wzywam żołnierzy spod Łomży, Wizny, Nowogrodu, Łętownicy i Andrzejewa...

Apelem Poległych i salwą honorową w Dolinie Pamięci Narodowej przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży oddano cześć żołnierzom bohaterom broniącym Polski w 71. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Wcześniej w Sanktuarium specjalnej Mszy świętej w intencji Ojczyzny przewodniczył biskup Stanisław Stefanek.

W świątyni zebrały się poczty sztandarowe łomżyńskich szkół i organizacji, kombatanci, przedstawiciele władz rządowych z ministrem rolnictwa Markiem Sawickim i wicewojewodą Wojciechem Dzierzgowskim, samorządowych z prezydentem Łomży Jerzym Brzezińskim i członkiem zarządu województwa Jackiem Piorunkiem na czele, a także m.in. poseł Lech Kołakowski, szefowie policji, straży pożarnej i Urzędu Celnego.
W homilii, odnosząc się zarówno do tej historycznej rocznicy jak i 30-lecia Solidarności, biskup podkreślał, że święta liturgia jest najbardziej zabezpieczonym miejscem wszystkich podatnych na manipulacje komentarzami historycznymi faktów. Biskup dodał też, że Polska niezmiennie czeka na mężów stanu i nauczycieli ładu społecznego.
Po Mszy świętej do zebranych w Sanktuarium przemówili także uczestniczący w uroczystościach przedstawiciele władz, którzy podkreślając bohaterstwo żołnierzy września i znaczenie przelanej przez nich krwi w obronie niepodległości Ojczyzny, odnosili się także do współczesności stawiając pytania o nasze dzisiejsze bohaterstwo i znaczenie słowa patriotyzm.

Miejskie uroczystości kolejnej rocznicy wybuch II wojny światowej pokrzyżowała pogoda. Ze względu na obficie padający deszcz podczas Apelu Poległych i salwy honorowej przed tablicami upamiętniającymi żołnierzy poległych we wrześniu 1939 roku stanęła tylko kompania honorowa Łomżyńskiego Batalionu Remontowego i ppor. Julian Wrzeszcz odczytujący kolejne wersy Apelu Poległych:
- Was wzywam bohaterów obrony Westerplatte, Warszawy, Krakowa(...) Wzywam żołnierzy spod Łomży, Wizny, Nowogrodu, Łętownicy i Andrzejewa, którzy polegliście broniąc granic Rzeczpospolitej.

Po oddanej w strugach deszczu salwie honorowej uczestniczące w uroczystościach delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze w Łomżyńskiej Dolinie Pamięci Narodowej.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę