Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 03 marca 2021 napisz DONOS@
źródło: radio.bialystok.pl

Zawody "Biebrzańskie sianokosy" rozstrzygnięte

20 dwuosobowych drużyn wzięło udział w V Mistrzostwach Europy i IX Mistrzostwach Polski w Koszeniu Bagiennych Łąk dla Przyrody "Biebrzańskie sianokosy". Oprócz Polaków w zawodach wzięli udział Białorusini, Słowacy, Belgowie i Amerykanie. Zawodnicy musieli skosić za pomocą tradycyjnej ręcznej kosy 100-metrowy odcinek podmokłej łąki.

Mistrzem Europy i Polski w kategorii indywidualnej został Eugeniusz Popławski z gminy Krypno. Wyznaczony odcinek skosił w 4 minuty i 9 sekund. Drugie miejsce zajął Adam Szklanko z Jednostki Wojskowej w Osowcu z czasem 5 minut i 16 sekund. Trzecie miejsce zajął syn zwycięzcy - Piotr Popławski. Jego czas to 5min i 48 s.

W kategorii dwuosobowych drużyn najlepsi okazali się Sebastian i Bogdan Mocarscy z Trzciannego. Drugie miejsce zajęli Piotr i Eugeniusz Popławscy z gminy Krypno. Trzecie miejsce przypadło Leopoldowi Mrozowi i Henrykowi Kropiewnickiemu z Gminy Trzcianne.

Organizowane zawody oprócz rywalizacji sportowej mają na celu propagowanie ręcznego koszenia biebrzańskich łąk. "Niekoszone łąki zarastają trzciną, brzozami i innymi drzewami. Wpływa to negatywnie na stanowiska lęgowe ptaków. Szczególnie zagrożona jest wodniczka, która na biebrzańskich łąkach ma największe stanowiska lęgowe w Europie. Jest to ptak związany z terenem otwartym i podmokłym, dlatego ważne jest regularne koszenie biebrzańskich łąk" - mówi Artur Wiatr z Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Tegoroczne zawody odbyły się na terenie Bagna Ławki w gminie Trzcianne. (zmj)_

210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę