niedziela, 19 listopada 2017 napisz DONOS@
171027121458.gif
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Zwiększą się lokalne podatki

Kolejne podwyżki podatków tego lata szykuje minister finansów. Chodzi o lokalne podatki, które każdego roku ustalają samorządy. Więcej zapłacą m.in. przedsiębiorcy, turyści i posiadacze domów czy psów. Decyzją ministra, maksymalne stawki tych podatków będą większe średnio o 3 procent.

Przykładowo - opłata za metr kwadratowy domu wzrośnie o 2 grosze, a podatek gruntowy o 3 grosze. O blisko trzydzieści złotych więcej zapłacą handlujący na targowiskach. Podwyżka obejmuje także podatek od samochodów ciężarowych wykorzystywanych na cele gospodarcze, a nawet opłatę uzdrowiskową.

Ostateczna decyzja o podwyżce lokalnych podatków leży w gestii samorządów. Te jednak muszą podnieść opłaty. To od ich wysokości zależy ilość pieniędzy, które przyznaje im minister finansów. Wyższe podatki lokalne to zwykle większy strumień pieniędzy płynący z budżetu państwa.

Jak mówią samorządowcy - taka decyzja ministra finansów stawia ich w trudnej sytuacji. Przedsiębiorcy, aby rozwijać swoją działalność, proszą o zwolnienie z lokalnych opłat - minister promuje ich podwyższanie. Na przykładzie Kolna - w tym roku wpływy z podatku CIT i PIT do miejskiej kasy spadły o 400 tys. zł. Brak podwyżki lokalnych podatków może zmniejszyć wpływy z budżetu państwa o około 200 tys. zł. To duża kwota w trzydziestomilionowej kasie miasta.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0