Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 28 marca 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Zwiększą się lokalne podatki

Kolejne podwyżki podatków tego lata szykuje minister finansów. Chodzi o lokalne podatki, które każdego roku ustalają samorządy. Więcej zapłacą m.in. przedsiębiorcy, turyści i posiadacze domów czy psów. Decyzją ministra, maksymalne stawki tych podatków będą większe średnio o 3 procent.

Przykładowo - opłata za metr kwadratowy domu wzrośnie o 2 grosze, a podatek gruntowy o 3 grosze. O blisko trzydzieści złotych więcej zapłacą handlujący na targowiskach. Podwyżka obejmuje także podatek od samochodów ciężarowych wykorzystywanych na cele gospodarcze, a nawet opłatę uzdrowiskową.

Ostateczna decyzja o podwyżce lokalnych podatków leży w gestii samorządów. Te jednak muszą podnieść opłaty. To od ich wysokości zależy ilość pieniędzy, które przyznaje im minister finansów. Wyższe podatki lokalne to zwykle większy strumień pieniędzy płynący z budżetu państwa.

Jak mówią samorządowcy - taka decyzja ministra finansów stawia ich w trudnej sytuacji. Przedsiębiorcy, aby rozwijać swoją działalność, proszą o zwolnienie z lokalnych opłat - minister promuje ich podwyższanie. Na przykładzie Kolna - w tym roku wpływy z podatku CIT i PIT do miejskiej kasy spadły o 400 tys. zł. Brak podwyżki lokalnych podatków może zmniejszyć wpływy z budżetu państwa o około 200 tys. zł. To duża kwota w trzydziestomilionowej kasie miasta.

210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę