Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 01 marca 2021 napisz DONOS@

Widać to co najcenniejsze...

Dwa najcenniejsze historycznie miejsca w okolicy Łomży stały się bardziej widoczne... Wzgórze św. Wawrzyńca i Góra Królowej Bony w Starej Łomży są już oznaczone drogowskazami i specjalnymi dużymi tablicami informacyjnymi. Wystawiła je Lokalna Organizacja Turystyczna „Ziemia Łomżyńska”, a w czwartek, w strugach ulewnego deszczu, tablice na Wzgórzu św. Wawrzyńca święcił ks. bp. Stanisław Stefanek.


Wzgórze św. Wawrzyńca, to miejsce gdzie stał najstarszy kościół chrześcijański na północno-wschodnim Mazowszu. Według legendy i zapisków kościelnych miał go wybudować tu  św. Brunon z Kwerfurtu, który około 1000 roku ewangelizował te ziemie. Znajdująca się w pobliżu Góra Królowej Bony to zaś pozostałość po dużym grodzisku z okresu wczesnego średniowiecza - pierwotna lokalizacja Łomży. Teraz w pobliżu obu tych miejsc znajdują się drogowskazy, a także specjalne tablice informacyjne przybliżające turystom, ale także mieszkańcom regionu, historię i znaczenie tych miejsc. Oznaczenie miejsc było możliwe dzięki współpracy LOT „Ziemia Łomżyńska” i Starostwa Powiatowego w Łomży, oraz dofinansowaniu przedsięwzięcia przez Urząd Marszałkowski w Białymstoku. Całość kosztowała 7 tys zł, przy czym 6 tys zł wyłożył Urząd Marszałkowski.
- Zrobiliśmy pierwszy krok, a teraz czas na następne – mówił Jacek Piorunek, członek zarządu  województwa obecny na Wzgórzu św. Wawrzyńca.

Ks. Marian Mieczkowski, proboszcz parafii katedralnej w Łomży, do której formalnie należy Wzgórze św. Wawrzyńca, mówi że to miejsce i jego historię należałoby wyeksponować jeszcze bardziej bo ono na to zasługuje. Niestety do tego potrzebne są o wiele większe środki, o które na razie bezskutecznie stara się w Ministerstwie Kultury. Teraz gdy w działania włącza się Lokalna Organizacja Turystyczna i samorządowcy może być łatwiej. Tymczasem jak zapowiada Jerzy Lipiński, prezes LOT „Ziemia Łomżyńska” organizacja ta chciałaby wykorzystać oba historyczne miejsca i legendę związaną z obecnością tu św. Brunona z Kwerfurtu do promocji turystycznej regionu.

Temu miała także służyć dzisiejsza uroczystość poświęcenia tablic przez ks biskupa Stanisława Stefanka, który za kilka dni będzie świętował 30-lecie przyjęcia sakry biskupiej. Ze względu na ulewny deszcz wszystko odbyło się w iście ekspresowym...

200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę