Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 21 marca 2023 napisz DONOS@

407 młodych rolników może dostać po 75 tys zł

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczyna dziś przyjmowanie wniosków o przyznanie premii „młodym rolnikom”. Tym razem na start można otrzymać 75 tys zł. Pieniądze trzeba będzie zwrócić tylko wtedy gdy w ciągu trzech lat od ich otrzymania nie przedstawi się ARiMR faktur potwierdzających wydatkowanie 70% kwoty. W województwie podlaskim takie premie będzie mogło otrzymać ponad 400 młodych rolników.

Wsparcie z działania „Ułatwianie startu młodym rolnikom”, wypłacane jest w formie jednorazowej premii, z której mogą skorzystać rolnicy, którzy nie ukończyli jeszcze 40 lat i planują przejęcie gospodarstwa rolnego oraz prowadzenie działalności rolniczej na własny rachunek. W stosunku do poprzednich edycji tym razem o 50% podniesiono wysokość przyznawanej młodym rolnikom premii, a także złagodzono kilka kryteriów m.in. to dotyczące wielkości powierzchni tworzonych gospodarstwach. W przypadku wnioskodawców z województw, w których średnia powierzchnia gruntów rolnych jest wyższa od średniej krajowej – tak jak np. w województwie podlaskim -  możliwe jest przyznanie pomocy osobom, które posiadają gospodarstwa o powierzchni użytków rolnych nie mniejszej niż średnia krajowa. Natomiast w województwach gdzie średnia ta jest niższa od średniej krajowej – czyli m.in. w województwie mazowieckim - będą mogli uzyskać premię pod warunkiem że ich gospodarstwa spełniają kryterium średniej wojewódzkiej powierzchni gruntów rolnych oraz zobowiążą się do zwiększenia powierzchni swoich gruntów rolnych do poziomu średniej krajowej powierzchni gruntów rolnych w gospodarstwie, w terminie 3 lat od dnia otrzymania decyzji o przyznaniu pomocy.
Do wykorzystania w tegorocznym naborze wniosków na to działanie jest ponad 387 mln zł, przy czym pieniądze zostały podzielone na koperty wojewódzkie. W województwie podlaskim jest to ponad 30 mln zł,a  więc pieniędzy wystarczy na wypłacenie premii 407 młodym rolnikom.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę