Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Każdy, kto oddał życie za sprawy wszystkich jest bohaterem...

Łomża oddała cześć bohaterom 1920 roku. Na zabytkowym cmentarzu przy ul. Kopernika, gdzie w sześciu zbiorowych mogiłach pochowanych jest 88 żołnierzy, odbył się apel poległych, a kompania wojskowa trzykrotnie oddała salwę honorową. Wcześniej w Katedrze sprawowano Mszę świętą w intencji Ojczyzny i bohaterskich obrońców Łomży i Polski sprzed 90. lat. Modlitwom przewodniczył biskup łomżyński ks. Stanisław Stefanek, który we wstępie, nawiązując do obchodzonych dziś Uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Święta Wojska Polskiego, mówił: „cała Polska gromadzi się dziś wokół ołtarza. Cała Polska melduje się na cmentarzu, gdzie spoczywają bohaterowie.” Biskup podkreślał, że „każdy, kto oddał życie za sprawy wszystkich jest bohaterem”.

Podczas Mszy Świętej homilię wygłosił ks. biskup Tadeusz Zawistowski. Biskup mówiąc o bohaterstwie żołnierzy i ludności cywilnej broniących, dopiero co odzyskanej po 125 latach zaborów, niepodległości Ojczyzny podkreślał, że Wojsko Polskie w sierpniu 1920 roku na przedpolach stolicy odniosło niesamowite zwycięstwo nad Armią Czerwoną, które później nazwano „cudem nad Wisłą” i 18. najważniejszą bitwą w dziejach świata. Biskup podkreślał, że podczas wojny polsko-bolszewickiej zderzyły się dwie ideologie: polska, narodowa, patriotyczna i komunistyczna internacjonalistyczna.
- Polacy bronili nie tylko ziemi, ale bronili duszę narodu i kulturę narodu. Tego, za co jak się mówi warto życie oddać i życie poświęcić – mówił bp. Zawistowski.
Biskup senior nawiązując do słów Jana Pawła II podkreślał, że kultura jest pierwszą i podstawową wartością narodu.
- Kultura to dorobek naszych ojców, który tworzy podstawę pod to co dziś i jutro – mówił duchowny, podkreślając, że trzeba o tę kulturę narodową i pamięć narodową dbać. -  Naród, który o tym zapomni przestanie istnieć.
Biskup mówił, że także dziś o polska kulturę toczy się ostra batalia.
- Ten kto ma oczy to widzi, ten kto ma uszy ten słyszy – mówił hierarcha dodając, że Polacy są w ogromnej większości katolikami, i Kościół i przykazania boże nie powinny być spychane z życia publicznego do zakrystii.

Po Mszy Świętej część uczestników w uroczystym pochodzie, prowadzonym przez Łomżyńską Orkiestrę Dętą i jednostkę wojskową, przeszła na cmentarz przy ul. Kopernika. Tu nad mogiłami poległych w obronie Łomży w 1920 roku odbyły się dalsze uroczystości. Na czterech z sześciu mogił poświęcono i odsłonięto nowe tablice nagrobne.
- Odnowienie grobów, to nasza powinność, to nasza wdzięczność za ofiarę ich życia - mówił Jerzy Brzeziński, prezydent Łomży, który wspólnie z ppłk Piotrem Wolańskim, dowódcą Garnizonu Łomża, dokonał odsłonięcia nowych nagrobków.
Tu także odczytano apel poległych, a po nim kompania honorowa oddała trzykrotnie salę na cześć bohaterów.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę