Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 07 marca 2021 napisz DONOS@

Polska B ...jest i będzie?

Zagraniczni inwestorzy najchętniej lokują swoje biznesy na zachodzie i południu kraju. Tymczasem na ścianie wschodniej wciąż próżno szukać nowych dużych przedsięwzięć – pisze Rzeczpospolita. Dziennik podaje, że według resortu gospodarki, zagraniczne firmy mogą w tym roku zainwestować w Polsce 10 mld euro. Niestety na wschód z tego trafi niewiele, bo eksperci podkreślają, że inwestycje w Polsce rozwijają się na zasadzie śniegowej kuli. Nowe firmy kierują się przed wszystkim tam, gdzie są inne.

Z informacji dziennika wynika, że za dwa miesiące amerykański koncern zacznie w Środzie Śląskiej budowę wartej 200 milionów złotych fabryki szyb dla Mercedesa, a w Gorzowie Wielkopolskim zainwestowała chińska firma, która przy produkcji telewizorów LCD zatrudni prawie 2 tysiące osób. To kolejne przykłady nowych inwestycji lokowanych na uprzemysłowionym południu i zachodzie Polski. Gazeta zauważa, że podobnych inwestycji nie sposób znaleźć na drugim końcu kraju. Do przygotowanych z myślą o nowych projektach stref ekonomicznych Słupskiej i Suwalskiej, od początku roku nie zawitała ani jedna nowa firma. "Nasz region to inwestycyjna Polska B. Nie mamy tu nawet kawałka drogi dwupasmowej" - mówi Rzeczpospolitej z zażenowaniem Bernard Maciejewski, prezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Eksperci podkreślają, że inwestycje w Polsce rozwijają się na zasadzie śniegowej kuli. Nowe firmy kierują się przed wszystkim tam, gdzie są inne. Głęboki podział widać także w rodzajach nowych przedsięwzięć. Słabo uprzemysłowione regiony przyciągają w tym roku, podobnie jak w ubiegłym, co najwyżej firmy z niewielkim kapitałem. Inaczej jest na południu i zachodzie kraju: tam nie brakuje dużych międzynarodowych koncernów.
Według ekspertów tych głębokich dysproporcji w atrakcyjności inwestycyjnej obu części Polski długo nie da się zmniejszyć. Ich zdaniem rządowe plany wyrównywania szans, jak np. program „Rozwój Polski wschodniej”, nie wystarczają.

210305125821.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę