Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 10 czerwca 2023 napisz DONOS@

RIO: wójt powinien mieć zastępcę...

Powołanie zastępcy wójta w gminach, gdzie dziś takiej osoby nie ma, zaleca Regionalna Izba Obrachunkowa. Zalecenie takie znajduje się w wystąpieniach pokontrolnych kierowanych przez RIO do skontrolowanych jednostek samorządu. Izba formułując je podaje, że brak zastępcy wójta w gminie wiejskiej czy burmistrza w gminie miejsko-wiejskiej tworzy sytuację zagrażającą ciągłości funkcjonowania jednostki samorządowej podczas dłuższej nieobecności w pracy wybranego w wyborach powszechnych wójta lub burmistrza.

Chodzi o zapis art. 28g ustawy o samorządzie gminnym, mający zastosowanie począwszy od obecnej kadencji organów gminy. Określa on w sposób jednoznaczny zasady kierowania gminą w przypadku zaistnienia jednej z czterech wymienionych, przemijających przeszkód w wykonywaniu zadań i kompetencji wójta. Są to: tymczasowe aresztowanie, odbywanie kary pozbawienia wolności wymierzonej za przestępstwo nieumyślne, odbywanie kary aresztu, lub niezdolność do pracy z powodu choroby trwającej powyżej 30 dni. Prawo zakłada, że zadania i kompetencje wójta przejmuje wówczas jego zastępca, zaś w razie niepowołania zastępcy – osoba wyznaczona przez Prezesa Rady Ministrów. Zalecenia dotyczące rozważenia możliwości powołania zastępcy Burmistrza otrzymał od RIO Józef Piątek, burmistrz Nowogrodu. Ta kwesta stawiana jest także w wystąpieniu pokontrolnym RIO w gminie Śniadowo.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę