Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 02 kwietnia 2023 napisz DONOS@

Na pielgrzymi szlak...

W niedzielę ruszają zapisy na XXVI Pieszą Pielgrzymkę Łomżyńską na Jasną Górę. Zapisać można się w każdej parafii, lub w biurze Pielgrzymki, które działało będzie w budynku Instytutu Teologicznego w Łomży przy Kurii Biskupiej w Łomży. Tradycyjnie pielgrzymi z Łomży wyruszą 1 sierpnia o świcie, a przed Cudownym Obrazem matki Bożej Królowej Polski staną 13 sierpnia wieczorem.

Do udziału w pielgrzymce biskup łomżyński ks Stanisław Stefanek w sposób szczególny zachęca  ludzi młodych.
„Zachęcam Was, Młodych wiekiem i duchem, komu tylko pozwoli na to zdrowie i czas, do wyruszenia na pielgrzymi szlak. (...) Jest za co Panu Bogu dziękować i jest o co Go prosić. Czas spędzony na pielgrzymce na pewno nie będzie czasem straconym; zaowocuje stokrotnie” - napisał biskup w specjalnym słowie pasterskim przed Pielgrzymką.

Do zapisu niezbędny jest dokument tożsamości, a w wypadku, gdy uczestnik pielgrzymki dokonuje zapisu indywidualnie w sekretariacie przy ul. Sadowej 3 w Łomży, powinien przedłożyć właściwą opinię od swojego księdza proboszcza. Zgodnie z regulaminem pielgrzymki młodzież do lat 15 może w niej uczestniczyć włącznie w towarzystwie osoby pełnoletniej, a od 16 do 18 lat za pisemną zgodą rodziców, przedstawioną przy zapisie.

Wpisowe na pielgrzymkę, podobnie jak w ubiegłym roku, wynosi: 70 zł (dla uczestników do lat 15 włącznie - 60 zł). Z opłaty zwolnieni są lekarze i pielęgniarki posługujący na pielgrzymce, a także dzieci do 7 roku życia.

Pielgrzymi duchowi.

Istotną rolę w pielgrzymce odgrywają pielgrzymi duchowi, wspierający pątników na trasie w sposób duchowy i materialny. Tą pomocą w pierwszym rzędzie jest modlitwa, indywidualna w domach rodzinnych i wspólnotowa w parafiach, przy krzyżach i kapliczkach w godzinie Apelu Jasnogórskiego.  Jak podają organizatorzy pielgrzymki każdego roku rośnie liczba pielgrzymów duchowych i parafii, które podejmują modlitewną łączność w godzinie Apelu.

Jakie zadanie ma pielgrzym duchowy:?
- zapisuje się do grupy białej – imienia Jana Pawła II,
- składa ofiarę pieniężną na rzecz pielgrzymki,
- nosi przypięty znaczek pielgrzyma duchowego,
- uczestniczy w modlitwie apelowej, podczas której modli się w intencji pątników zdążających na Jasną Górę, w intencjach prywatnych oraz o beatyfikację Jana Pawła II.

Podziękowaniem Pielgrzymom Duchowym, za ich modlitwę i składaną ofiarę, na pątniczym szlaku jest codzienna Msza św. ofiarowana w intencji grupy białej, sprawowana przez jednego z pielgrzymujących kapłanów, codzienna modlitwa w każdej z grup regionalnych w trakcie pacierza katechizmowego, różańca, koronki do Miłosierdzia Bożego oraz Nowenny do MB Częstochowskiej, oraz niesienie, obok krzyża pielgrzymkowego, znaku grupy Jana Pawła II.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę