Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 10 czerwca 2023 napisz DONOS@

Łomża 44. w Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej” - zdaniem władz miasta to „znowu nieźle”

Główne zdjęcie
Łomża

Już po raz dwunasty dziennik Rzeczpospolita nagrodził najlepsze polskie samorządy i opublikował „Ranking Samorządów 2009” dzieląc je na gmin wiejskie, miejsko-wiejskie i miast na prawach powiatu. Łomża ponownie znalazła się na 44. miejscu wśród 65. funkcjonujących w Polsce miast grodzkich. Znacznie lepiej wypadliśmy w „podrankingu” „Europejski Samorząd” gdzie Łomża zajęła wysokie 15. miejsce. Warto dodać, że wicemistrzem miast w pozyskiwaniu dotacji unijnych jest Białystok, a Suwałki znalazły się na 8. miejscu.

Sporządzając ranking, chcieliśmy – tak jak w poprzednich latach – uhonorować samorządy, które najbardziej dbają o rozwój i podniesienie jakości życia – podają organizatorzy Rankingu. I ponownie „mistrzostwa” samorządów grodzkich wygrał Poznań wyprzedając, tak jak przed rokiem, Sopot i Wrocław, który na trzecie miejsce awansował z czwartego przeganiając Gdańsk.
W tym rankingu najwyżej z tej części kraju znalazł się Białystok, który awansował z 18. na 16. miejsce. Kolejne są Suwałki, które odskoczy Łomży. O ile w ubiegłorocznej edycji rankingu Rzeczpospolitej Suwałki miały 43. a Łomża 44. miejsce, to w tym roku Suwałki przesunęły się na 38. miejsce, a Łomża została na 44.

Rzeczpospolita tworząc raport porównywała dochody i wydatki samorządów, zadłużenie, pozyskane środki unijne, nakłady na gospodarkę mieszkaniową, wydatki na promocję i nowe podmioty rejestrujące się w gminie. Okazuje się, że w tej ostatniej kategorii mieszkańcy Łomży są jednymi z najbardziej twórczych w kraju. Na 1000 mieszkańców w 2009 roku utworzono u nas aż 14,2 firmy – to tyle samo co w Poznaniu, który od lat wygrywa ranking. Więcej podmiotów na 1000 mieszkańców zarejestrowano tylko w trzech miastach w kraju: Koszalinie – 25,7, Gdyni – 16,7 i Sopocie - 16,3.

Osobną część rankingu dziennik poświęcił wykorzystaniu unijnych funduszy oraz innowacyjności. I tu jest już nam lepiej. Łomża zajęła 15. pozycję. Specjaliści Rzeczpospolitej w oparciu o dane z 2009 roku podają, że Łomża w ubiegłym roku w przeliczeniu na mieszkańca z UE miała przychody w wysokości 178 zł, a podpisane w ubiegłym roku umowy podnoszą nam tę wartość do 705 zł na osobę. W Białymstoku, który w tym rankingu zajął drugie miejsce, przychody z UE na osobę w 2009 roku wyniosły 459 zł, a podpisane umowy dają aż 1065 zł na mieszkańca, a w Suwałkach (8 miejsce) jes to odpowiednio: 378zł i 897zł na mieszkańca.

PS.
Informację o wynikach rankingu na oficjalnej stronie internetowej ratusza opatrzono tytułem „Łomża: znowu nieźle w rankingach Rzeczpospolitej”, co można potraktować jako komentarz władz miasta do powyższych danych.

 

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę