Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 29 marca 2023 napisz DONOS@

Królewska wizyta...

Główne zdjęcie
Potwierdzenie przywilejów dla Łomży przez Augusta II z 6 VII 1700 roku (fot. polska.pl)

Przed 310 laty, 6 lipca 1700 r., bawił w Łomży z wizytą król Polski August II Mocny. Przyjazd Jego Wysokości do miasta był wielkim wydarzeniem... po którym do dania dzisiejszego pozostał, przechowywany w Archiwum Głównym Akt Dawnych, rękopis w którym król potwierdza wszystkie nadane wcześniej przywileje królewskie dla miasta, poczynając od przywileju miejskiego księcia Janusza I Mazowieckiego z 1418 r.

August II Mocny
August II Mocny

W latach 1418–1648 Łomża ogółem otrzymała 11 przywilejów. Poza tym pierwszym – lokacyjnym - stanowiącym podstawę do utworzenia miejskich władz i sądownictwa, historycy jako najważniejsze wskazują także przywilej ks. Janusza II z 1488 r. zezwalający mieszkańcom miasta na handel w dni powszednie, a kupcom przybywającym tylko na targach rocznych, przywileje nadane w połowie XVI wieku  przez króla Zygmunta Augusta na organizowanie trzech jarmarków rocznie, i prawo budowy wodociągu, a także nadany rybakom łomżyńskim przez króla Stefana Batorego specjalny przywilej na połów ryb w Narwi.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę