Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 września 2023 napisz DONOS@
tekst płatny
logo.jpg

„Absolwent wykształcony, z certyfikatem i pasją do zawodu”

Pod tak ambitnym hasłem od października 2009 do czerwca 2010r. realizowany był w formie zajęć pozalekcyjnych w Zespole Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5 w Łomży projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Objął on 156 uczniów klas technicznych i stworzył możliwość rozwijania zainteresowań zawodowych oraz zdobywania dodatkowych kwalifikacji ułatwiających w przyszłości zdobycie pracy. Głównym jego celem była identyfikacja zawodowa uczniów oraz wzrost wiedzy i umiejętności kompetencji kluczowych.

Grupa uczestników projektu miała możliwość poszerzenia swoich umiejętności informatycznych, a następnie potwierdzenie tego certyfikatem ECDL. Ponadto zajęcia służyły rozwijaniu wiedzy i umiejętności w posługiwaniu się nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi oraz wyrównywaniu poziomu wiedzy z przedmiotów kluczowych tj. matematyki i języka angielskiego. W ramach projektu odbyły się zajęcia dotyczące certyfikowanych umiejętności komputerowych, w których wzięło udział 30 uczniów. W ciągu 60 godzin szkolenia doskonalili oni swoje umiejętności praktyczne w zakresie ICT. Po zakończenie zajęć uczniowie przystąpili do egzaminu z 7 modułów. 29 uczestników zdobyło certyfikat ECDL.
Grupa 10 zainteresowanych uczniów uczestniczyła w 45 – godzinnym szkoleniu na temat energii odnawialnej, zapoznając się z podstawami teoretycznymi, które zostały wykorzystane w praktyczny sposób do samodzielnego zaprojektowania i wykonania prototypu siłowni wiatrowej. Każdy prototyp, który został własnością uczestnika, składał się z prądnicy elektrycznej o wzbudzeniu wykonanym z magnesów trwałych i z silnika wiatrowego o pionowej osi obrotu.
Układy sterowania – to cykl 50 godzin zajęć, w których wiedzę z elektroniki zgłębiało 12 uczestników. Każdy z nich wykonał samodzielnie po dwa układy elektroniczne z mikrokontrolerami z możliwością ich dalszego wykorzystania. Uczniowie poszerzyli swoje umiejętności w zakresie programowania procesorów 8-bitowych z wykorzystaniem języka asembler. Układy elektroniczne w formie zasilacza, odbiornika UKF oraz układ sterowania dźwiękiem wykonało 12 uczestników w ciągu 30 godzinnego szkolenia z zakresu elektroniki użytkowej. Atrakcyjną propozycją były zajęcia na temat nowoczesnych instalacji elektrycznych. 18 uczniów zainteresowanych budową, konfigurowaniem i testowaniem nowoczesnych instalacji elektrycznych doskonaliło swoje umiejętności praktyczne na zakupionej do tego celu „inteligentnej” instalacji elektrycznej. Efektem tych zajęć jest zaprojektowanie nowoczesnej instalacji elektrycznej w mieszkaniach. Uczniowie „Mechanika” interesujący się techniką samochodową uczestniczyli w cyklu 50 – godzin zajęć na temat alarmów samochodowych. Uczestnicy zdobyli wiedzę teoretyczną z budowy i rodzajów instalacji alarmowych, a następnie w trakcie zajęć praktycznych montowali i konfigurowali samochodowe instalacje alarmowe.
Projekt obejmował również zajęcia z przedmiotów ogólnokształcących – tzn. matematyki i języka angielskiego. 32 uczniów doskonaliło swoje umiejętności kluczowe z matematyki, natomiast 24 zwiększyło swoją sprawność w zakresie posługiwania się językiem angielskim.
Wszyscy uczestnicy projektu poza rozwijaniem osobistych zainteresowań zainwestowali w swoją przyszłość, umacniając swoje szanse zawodowe na rynku pracy. Uczniowie otrzymali wartościowe materiały dydaktyczne wspomagające realizację zajęć i przydatne podczas nauki w przyszłości. Na zakończenie projektu odbyła się konferencja podsumowująca 9- miesięczną pracę. Każdy z uczestników w nagrodę za sumienny i owocny udział w projekcie poza zaświadczeniem ukończenia zajęć otrzymał ciekawe upominki.
Pomysłodawcami tego wartościowego przedsięwzięcia byli nauczyciele i dyrekcja Zespołu Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5 w Łomży. Kierownikiem projektu był pan A. Bałazy, jego zastępcą – pani W. Cwalina, a koordynatorem – pan A. Makowski. Podstawową kadrę realizującą zajęcia tworzyli głównie doświadczeni nauczyciele i pedagodzy z ZSMiO nr 5 w Łomży, którzy swoją fachową wiedzę i umiejętności wykorzystali podczas pozalekcyjnych zajęć dla uczniów „Mechanika”, służąc ich ukierunkowaniu i doskonaleniu zawodowemu.

Projekt „Absolwent wykształcony, z certyfikatem i pasją do zawodu”  realizowany przez Zespół Szkół Mechanicznych i gólnokształcących w Łomży Nr 5 współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę