niedziela, 19 listopada 2017 napisz DONOS@
171027121458.gif

O trzeźwą i silną Polskę

O wzmożenie działań służących skutecznemu zwalczaniu problemów alkoholowych apelował w niedzielę z Jasnej Góry ks. bp Tadeusz Bronakowski. Biskup pomocniczy z Łomży jest szefem zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i wczoraj głosił homilię do uczestników 27. ogólnopolskiej pielgrzymki Apostolstwa Trzeźwości. „Gdy Światowa Organizacja Zdrowia postuluje restrykcyjną politykę w zakresie dostępności alkoholu, w naszym kraju pracuje się nad liberalizacją prawa. Gdy niemal cała Europa zaostrza regulacje, u nas chce się je łagodzić” - mówił w homilii bp. Bronakowski.

Bp. Tadeusz Bronakowski
Bp. Tadeusz Bronakowski

Dwudniową pielgrzymkę zorganizowano w intencji „trzeźwości i odnowy moralnej narodu polskiego”, pod hasłem „Abstynencja darem miłości”. Biskup Bronakowski, który przewodniczył modlitwom w intencji trzeźwości nardu mówił, że pielgrzymka ta  „umacnia nas wielkie marzenie - marzenie o trzeźwej i silnej Polsce, która jest bezpiecznym domem dla wszystkich Polaków, marzenie o kraju, w którym rodziny są wolne od alkoholu, o kraju troszczącym się o trzeźwość tych, którzy są naszą nadzieją i przyszłością”.
Apelował o wspólne budowanie „nowej kultury życia, w którym alkohol nie jest fundamentem rodzinnych i przyjacielskich spotkań, ani nie wypełnia każdej wolnej chwili”.
Biskup Bronakowski podkreślał też m.in, że należy dążyć do „zlikwidowania działalności reklamowej”, zachęcającej do kupowania alkoholu.
- „Czyż nie jest oznaką słabości polskiego państwa fakt, że wydaje się znacznie mniej środków na profilaktykę, niż koncerny alkoholowe na promocję alkoholu? Trzeba nam również dążyć do ograniczenia ekonomicznej i fizycznej dostępności do alkoholu” - mówił hierarcha.
Z danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wynika, że w Polsce uzależnionych od alkoholu jest ok. 800 tys. osób (ok. 2 proc. Populacji). Ponadto ilość osób „pijących szkodliwie” szacuje się na ok. 2-2,5 mln osób (5-7 proc. populacji).


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0