Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 28 marca 2023 napisz DONOS@

O trzeźwą i silną Polskę

Główne zdjęcie
Bp. Tadeusz Bronakowski

O wzmożenie działań służących skutecznemu zwalczaniu problemów alkoholowych apelował w niedzielę z Jasnej Góry ks. bp Tadeusz Bronakowski. Biskup pomocniczy z Łomży jest szefem zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i wczoraj głosił homilię do uczestników 27. ogólnopolskiej pielgrzymki Apostolstwa Trzeźwości. „Gdy Światowa Organizacja Zdrowia postuluje restrykcyjną politykę w zakresie dostępności alkoholu, w naszym kraju pracuje się nad liberalizacją prawa. Gdy niemal cała Europa zaostrza regulacje, u nas chce się je łagodzić” - mówił w homilii bp. Bronakowski.

Dwudniową pielgrzymkę zorganizowano w intencji „trzeźwości i odnowy moralnej narodu polskiego”, pod hasłem „Abstynencja darem miłości”. Biskup Bronakowski, który przewodniczył modlitwom w intencji trzeźwości nardu mówił, że pielgrzymka ta  „umacnia nas wielkie marzenie - marzenie o trzeźwej i silnej Polsce, która jest bezpiecznym domem dla wszystkich Polaków, marzenie o kraju, w którym rodziny są wolne od alkoholu, o kraju troszczącym się o trzeźwość tych, którzy są naszą nadzieją i przyszłością”.
Apelował o wspólne budowanie „nowej kultury życia, w którym alkohol nie jest fundamentem rodzinnych i przyjacielskich spotkań, ani nie wypełnia każdej wolnej chwili”.
Biskup Bronakowski podkreślał też m.in, że należy dążyć do „zlikwidowania działalności reklamowej”, zachęcającej do kupowania alkoholu.
- „Czyż nie jest oznaką słabości polskiego państwa fakt, że wydaje się znacznie mniej środków na profilaktykę, niż koncerny alkoholowe na promocję alkoholu? Trzeba nam również dążyć do ograniczenia ekonomicznej i fizycznej dostępności do alkoholu” - mówił hierarcha.
Z danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wynika, że w Polsce uzależnionych od alkoholu jest ok. 800 tys. osób (ok. 2 proc. Populacji). Ponadto ilość osób „pijących szkodliwie” szacuje się na ok. 2-2,5 mln osób (5-7 proc. populacji).


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę