Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 08 marca 2021 napisz DONOS@

Kurpie śpiewali, grali, gawędzili i tańczyli...

Kobiecy Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej, Męski Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej i Grupa Śpiewacza ,,Kurpie od Myszyńca” z Myszyńca to najlepsze zespołu śpiewacze na Kurpiach. Tak orzekło jury oceniające występy najlepszych śpiewaków, grajków, gawędziarzy i tancerzy z Kurpiowskiej Puszczy Zielonej. W niedzielę w Nowogrodzie już po raz 18. odbywały się tu Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej.

Dni Kultury Kurpiowskiej to jedna z największych i najciekawszych dorocznych imprez w regionie prezentujących kulturę i folklor Kurpiów. Znawcy podkreślają, że to jeden z ostatnich regionów w Polsce w których elementy kultury ludowej zachowały się tak dobrze, i że teraz trzeba pielęgnować tę kulturę, aby przetrwała na kolejne pokolenia. Niewątpliwie ogromną rolę mają w tym żyjący jeszcze dziadkowie, ale coraz większe znaczenie w poszerzeniu zainteresowania folklorem zwłaszcza młodych mieszkańców regionu mają szkoły. Dziś niemal we wszystkich na Kurpiowszczyźnie dzieci uczą się gwary, pieśni i tańców ludowych, co jak podkreślają specjaliści ma przełożenie także na coraz wyższy poziom artystów prezentujących się na Ogólnopolskich Dniach Kultury Kurpiowskiej. Komisji oceniającej występy kurpiowskich artystów przewodniczyła prof. dr hab. Barbara Falińska z Uniwersytetu w Białymstoku, a obok niej zasiedli jeszcze prof. Dorota Sroczyńska z Akademii Muzycznej w Warszawie i Teresa Pardo – specjalista ds. folkloru kurpiowskiego z Łomży.  O tym, że rywalizacja pomiędzy uczestnikami byłą zacięta świadczyć mogą wyniki konkursu, gdzie bardzo często jury pierwsze nagrody przyznawało dwóm, a czasami – jak w przypadku zespołów śpiewaczych – trzem wykonawcom.  

I tak po przesłuchaniu wszystkich uczestników konkursu jury postanowiło w kategorii zespołów śpiewaczych w grupie dorosłych przyznać pierwsze miejsca Kobiecemu Zespołowi Śpiewaczemu ze Zbójnej, Męskiemu Zespołowi Śpiewaczemu ze Zbójnej  i Grupie Śpiewaczej ,,Kurpie od Myszyńca” z Myszyńca. Wśród dzieci w tej kategorii pierwsze miejsce zajęła Grupa Śpiewacza Chłopców z Lelisa.
W kategorii solistów śpiewaków – dorośli – pierwsze miejsce zajęli Eugenia Kuliś z Kruszy i
Zofia Charamut z Myszyńca, a wśród dzieci i młodzieży Dorota Drężek z Wykrotu i Kinga Estkowska z Nowogrodu.
W kategorii gawędziarzy – dorośli – laury pierwszeństwa przypadły Władysławowi Gwiazda z Myszyńca i Krystynie Ksepka z Łomży, a wśród dzieci Damianowi Waszkiewiczowi z Dobregolasu i Przemysławowi Przestrzelskiemu z Łomży.
W kategorii solistów instrumentalistów konkurs wygrał Czesław Drząszcz z Myszyńca i Grzegorz Golan ze Zbójnej.
W kategorii kapele najlepsza okazało się Kapela Kurpiowska ze Zbójnej, a w kategorii zespoły folklorystyczne i zespołów pieśni i tańca Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Zawady” z Zawad (młodsze wydanie tego zespołu wygrało konkurs wśród dzieci).
W kategorii par tanecznych pierwsze miejsce zajęła para Sylwia Lemańska i Radek Kałyszewski ze Zbójnej.

Kategoria zespołów w repertuarze opracowanym na podstawie folkloru kurpiowskiego juty pierwsze miejsce przyznało zambrowskiej Kapeli „Eli” oraz triu akordeonowemu „Akord” z Czarnej Białostockiej.

W tym roku po raz pierwszy Dni Kultury Kurpiowskiej trwały zaledwie jeden dzień. Po raz pierwszy od piętnastu lat organizator Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży nie dostał dotacji z Ministerstwa Kultury na organizację imprezy.

200829104429.jpg

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę