Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 31 marca 2023 napisz DONOS@

„Przez te kilka dni w Łomży będzie bardziej kolorowo”

Główne zdjęcie
Dyrektor Festiwalu Jarosław Antoniuk

Spektakl „Echo” Teatro Tyl-Tyl z Madrytu, w reżyserii Daniel Lovecchio, zainauguruje 23. edycję Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka. Do piątku na scenach miejscowego Teatru Lalki i Aktora, oraz MDK-DŚT, a także na Starym Runku zostanie zaprezentowanych 17 spektakli, przy czym 12 z nich będzie ocenianych przez festiwalowe jury, któremu przewodniczy Radoslav Lazič z Begradu. W Łomży wystąpią teatry z Warszawy, Omska, Białegostoku, Madrytu, Krakowa, Mostaru, Sankt-Petersburga, Ljubljany, Mińska, Castello de la Plana.

- Festiwal Walizka ma swój styl, charakter i prestiż w środowisku teatralnym w kraju i za granicą – mówi Jarosław Antoniuk, dyrektor Teatru lalki i Aktora w Łomży i jednocześnie dyrektor Festiwalu.
W sumie przez cztery festiwalowe dni przez Łomżę przewinie się ponad 200 artystów. 
- Niestety nie dojechał do nas teatr z Iranu. Nie udało im się zdobyć środków na przyjazd do Łomży – mówi Antoniuk, podkreślając, że łomżyński Festiwal jest imprezą niskobudżetową. - Nasza pula nagród jest symboliczna. To raptem 10 tys zł.
Dla uczestniczących w Festiwalu teatrów ważniejsza niż pieniężna gratyfikacja jest prestiż jaki – co podkreśla Antoniuk - ma nagroda.
- Nagrody na naszym Festiwalu są uznawana na całym świecie. Jeżdżąc po różnych teatrach widziałem te nasze nagrody na honorowych miejscach – mówi dodaje dyrektor, dodając że i same teatry chcą wracać do Łomży.

Choć Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka jest imprezą raczej elitarną. Konkursowe spektakle może oglądać o około 100 – 120 osób, to dyrektor Antoniuk dodaje, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
- Festiwal ma bardzo otwarta formułę i to nie jest getto lalkarskie – podkreśla.
Antoniuk zaprasza też na imprezy towarzyszące. W tym roku w roli gości wystąpią zespoły z Poznania, Gliwic, Łodzi, Wilsele-Leuven oraz łomżyński teatr. Już dziś wieczorem o 20.30 na Starym Rynku zostanie wystawiony spektakl Jonna Theatre z Belgii pt. „Podróże Klauna Jonasa” w reżyserii John Gysenbergh.


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę