Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 lutego 2021 napisz DONOS@

Idzie lato, potrzebna krew...

Do dawców z regionu znów przyjedzie specjalny ambulans, w którym będą mogli oddać krew. Akcja rusza w najbliższy poniedziałek (7 czerwca), potrwa do soboty. Pojazd odwiedzi kolejno: Grajewo, Czyżew, Ciechanowiec, Zambrów i Kolno, swoją trasę zakończy w Łomży. Jego ekipa już dziś apeluje o skorzystanie z okazji i oddanie krwi w swoim mieście. Zbliża się lato, a to oznacza, że magazyny krwi lada chwila zaczną świecić pustkami. Tymczasem potrzebujących życiodajnego płynu będzie coraz więcej. To właśnie latem dochodzi do najbardziej tragicznych wypadków na drogach i w gospodarstwach. Dla poszkodowanych krew jest często jedynym ratunkiem.

Potrzebna jest praktycznie każda grupa krwi, ale szczególnie poszukiwane są grupy Rh ujemne – mówi kierownik łomżyńskiego oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku, Anna Ogrodnik-Wycik. Brakuje krwi 0 Rh- , A Rh- i  B Rh- . Zgłaszać się mogą także posiadacze najbardziej popularnych grup , m.in. 0 Rh+ i A Rh+, bo w wakacje będzie większe zapotrzebowanie na każdą krew. Stali dawcy wyjeżdżają na urlopy i do prac sezonowych za granicę, dlatego co roku, gdy robi się ciepło, łomżyński oddział RCKiK w Białymstoku szuka nowych dawców. Apeluje zwłaszcza do tych, którzy w swoim mieście nie mają punktu krwiodawstwa, a krew mogą oddać tylko podczas wyjazdowych akcji ambulansu. –Prosimy o dar serca, każdemu z nas krew może być kiedyś potrzebna – apeluje Anna Ogrodnik-Wycik.

Kto może oddać krew?

Osoby zdrowe między 18 a 65 rokiem życia, z wagą nie mniejsza niż 50 kg. Samo pobranie krwi trwa od 4 do 8 minut. –Siada się na fotelu i przy użyciu specjalnej wagomieszarki pobierana jest krew – wyjaśnia kierownik oddziału Centrum Krwiodawstwa w Łomży. Zapewnia, że zabieg jest w pełni bezpieczny. - To tylko ukłucie, może troszkę grubszą igłą, ale nie jest bardziej bolesne niż cienką – mówi Ogrodnik-Wycik. Od pacjenta pobierana jest dawka 450 mln krwi. Ten ubytek szybko wyrównywany jest przez mechanizmy fizjologiczne organizmu. Po zabiegu mogą wystąpić niewielkie powikłania. Pacjent może zasłabnąć, ale wystarczy, że poleży i po kilku minutach  dochodzi do siebie. Do pobrania krwi należy się odpowiednio przygotować. Rano należy zjeść lekkie śniadanie węglowodanowe - jedną lub dwie kanapki. –Trzeba się dobrze nawodnić w dniu oddawania krwi i pić dużo także po zabiegu, aby ciśnienie wróciło do normy – radzi Anna Ogrodnik-Wycik. Do ambulansu trzeba się zgłosić z dowodem osobistym i poddać się badaniu. To lekarz podejmie decyzję, czy zakwalifikować dawcę, czy też nie. Krwi nie mogą oddawać osoby cierpiące na choroby przewlekłe. Dyskwalifikuje choroba niedokrwienna serca, przebyty zawał, nowotwory, wirusowe zapalenie wątroby, choroby układu pokarmowego, moczowego i nerwowego. W niektórych przypadkach lekarz może dopuścić do oddawania krwi dawcę z nadciśnieniem tętniczym, jeżeli przyjmuje leki, które stabilizują jego stan. Jeżeli ktoś chorował na grypę, przed oddaniem krwi musi być zdrowy przez co najmniej przez dwa tygodnie, poważne zabiegi chirurgiczne dyskwalifikują dawcę na sześć miesięcy, drobne, np. usunięcie zęba, na tydzień. Osoby, które zrobiły sobie tatuaż, zanim oddadzą krew, muszą poczekać sześć miesięcy, podobnie kobiety po porodzie. Niewskazane jest także, aby dawca przyjmował leki, wówczas lekarz może nie zgodzić się na pobranie od niego krwi. Ale, jak pokazują poprzednie akcje, zdecydowana większość zgłaszających się do ambulansu, oddaje krew.

W ubiegłym roku na początku czerwca na apel RCKiK oddział w Łomży odpowiedziało ponad 250 osób, które oddały ponad 120 litrów krwi. Ambulans odwiedził sześć miast: Grajewo, Czyżew, Zambrów, Kolno, Ciechanowiec i Łomżę. Zwieńczeniem owocnej pracy była kolejna edycja akcji „Oddaj krew z Chrystusem” w Centrum Katolickim przy parafii Krzyża św. w Łomży, krew oddawali parafinie i uczestnicy festynu z okazji Dnia Dziecka i 12-lecia powstania parafii. W tym roku będzie podobnie.

Trasa ambulansu:
7 czerwca Grajewo ul. Mickiewicza przy Zespole Szkół nr 1, godz. 9-13
8 czerwca Czyżew Duży Rynek, godz. 9-13
9 czerwca Ciechanowiec przy Urzędzie Miasta, godz. 9-13
10 czerwca Zambrów przy sklepie LIDL ul. Białostocka,
11 czerwca Kolno przy Urzędzie Miasta godz. 8.30-13
12 czerwca Łomża przy Galerii Stokrotka godz. 9-15

Ekipa wyjazdowa łomżyńskiego Centrum Krwiodawstwa pojawi się także na festynie z okazji Dnia Dziecka i 13-lecia istnienia parafii Krzyża św. w Łomży. W niedzielę 13 czerwca w Centrum Katolickim odbędzie się kolejna edycja akcji „Oddaj Krew z Chrystusem”.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę