Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 31 marca 2023 napisz DONOS@

Łomża doczeka bulwarów(?)

Bulwary w Łomży wreszcie będą miały szansę powstać. Władze województwa są gotowe dofinansować przedsięwzięcie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego kwotą rzędu 9 mln zł. To co prawda raptem około 30% kosztów budowy pierwszego ich etapu, ale jak twierdzi Jacek Piorunek, członek zarządu województwa, „kwota ta powinna miasto satysfakcjonować”. - Jeśli prezydent propozycję przyjmie, to podpiszemy umowę na dofinansowanie i prace przy długo zapowiadanych bulwarach będą mogły ruszyć jeszcze w tym roku – podkreśla Piorunek.

Pieniądze, o których mówi Jacek Piorunek, miasto może pozyskać na złożony przed kilkoma miesiącami wniosek pod nazwą: „Tereny sportowo-rekreacyjne nad Narwią - I etap” w ramach ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski konkursu w ramach tzw. Osi Priorytetowej III Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, w ramach którego dzielone są przede wszystkim środki wsparcia pochodzące z Unii Europejskiej. Wartość inwestycji zgłoszonej przez miasto we wniosku opiewa na ponad 27 mln zł, przy czym dofinansowanie o jakie ubiegał się samorząd miało sięgnąć niemal 18 mln 660 tys zł. Niestety Łomża była jednym z 27 wnioskodawców ubiegających się o wsparcie na rozwój atrakcyjności turystycznej regionu. Łącznie chętni zgłosili zapotrzebowanie na ponad 170 mln zł, podczas gdy do podziału było tylko 37 mln zł. To które z wniosków wsparcie ma otrzymać zależy od tzw. oceny merytorycznej dokonywanej przez specjalną Komisję ekspertów. Ta właśnie zakończyła pracę i przedstawiła zarządowi województwa  tzw. listę rankingową. Wniosek miasta jest na niej na szóstym miejscu. Tu też skończyły się pieniądze jakimi dysponował Urząd, przy czym dla Łomży z wnioskowanych ponad 18 mln zł została połowa.
- Wszystkie projekty powyżej otrzymały pełne wnioskowane dofinansowanie – mówi Jacek Piorunek prezentując wyniki oceny wniosków. - Łomża ma szansę jeszcze na dodatkowe 3,5 mln zł, które zarząd województwa pozostawił na ewentualne odwołania. Ostateczna decyzja będzie jednak nie wcześniej niż za miesiąc - dodaje.
Pierwszy etap bulwarów, którego dotyczy wniosek, zakłada powstanie nad Narwią oświetlonych ścieżek pieszych i rowerowych na specjalnym wysokim wale, a także budowy w okolicach ulic Żydowskiej przystani na dwa statki i mariny na około 20 mniejszych jednostek, oraz dodatkowej infrastruktury takiej jak parking, hangar z warsztatem szkutniczym czy toaletami.
- Teraz wyślemy do prezydenta wniosek, czy jest usatysfakcjonowany tymi 9 mln zł. jeśli tak, to podpiszemy wniosek na dofinansowanie zadania i będzie można zaczynać prace przy bulwarach – mówi wyraźnie ucieszony Piorunek. - Już te informację przekazałem prezydentowi. Podziękował i powiedział, że przekaże to Radzie Miasta.

Powyżej łomżyńskich bulwarów na liście rankingowej jest wniosek złożony przez starosto łomżyńskie, który dotyczy budynku Muzeum Przyrody w Drozdowie.
- Projekt powiatu opiewa na kwotę 1,7 mln zł, a dofinansowanie o jakie starostwo wystąpiło i otrzyma to 996 tys zł – mówi Jacek Piorunek.
Projekt zakłada m.in. wymianę stolarki w dawnym dworze Lutosławskich, modernizację tarasu od strony Parku i modernizację znajdującej się części hotelowej budynku.

***
Warto dodać, że mniej więcej w tym samym czasie gdy Jacek Piorunek ogłaszał wyniki eksperckiej oceny projekt, w tym także tego dotyczącego łomżyńskich bulwarów, radni Łomży, na wniosek prezydenta, wyrazili zgodę na oddanie w użytkowanie wieczyste, w drodze przetargu nieograniczonego, dwóch działek (o łączne powierzchni 0,8 ha) przy ul Rybaki 19 (a więc w pobliżu planowanych bulwarów i przystani) z przeznaczeniem na budowę na nich hotelu z restauracją i SPA.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę