Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 24 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Zostań rachmistrzem...

Od 1 do 16 czerwca przeprowadzany będzie nabór kandydatów na rachmistrzów którzy przeprowadzać będą Powszechny Spisu Rolny. Kandydat na rachmistrza spisowego musi mieć ukończone 18 lat oraz posiadać co najmniej średnie wykształcenie. Przed powołaniem będzie musiał przejść specjalne szkolenie i zdać egzamin.

Nabór kandydatów na rachmistrzów prowadzić mają gminne biura spisowe zlokalizowane w poszczególnych urzędach gminnych. Kandydaci zobligowani będą do wzięcia udziału w szkoleniu z zakresu metodologii i organizacji spisu oraz w warsztatach nt. posługiwania się terminalami i zainstalowanymi na nich aplikacjami. Rachmistrzami zostaną dopiero po zdaniu egzaminu i powołaniu przez dyrektora urzędu statystycznego na wniosek gminnego komisarza spisowego.

Jak informuje Ewa Kamińska-Gawryluk dyrektor Urzędu Statystycznego w Białymstoku kandydat na rachmistrza spisowego poza odpowiednim wiekiem (ukończone 18 lat) i wykształceniem (co najmniej średnie) ze względu na specyfikę pracy rachmistrza spisowego powinien być w pełni sprawny fizycznie, posiadać umiejętności interpersonalne w postaci łatwego nawiązywania kontaktów, sprawnego i skutecznego komunikowania się z respondentami, wzbudzania zaufania wśród osób, z którymi będzie przeprowadzał wywiady. Powinien też być asertywny, uprzejmy i cierpliwy, umieć zachować spokój podczas prowadzenia rozmów, a także radzić sobie w sytuacjach konfliktowych.
Wskazane jest, także aby kandydat na rachmistrza posiadał wiedzę z zakresu rolnictwa w podstawowym zakresie oraz podstawową umiejętność obsługi komputera. Już w trakcie szkolenia, i później także w czasie prowadzenia prac spisowych rachmistrze zostaną wyposażeni w urządzenia typu hand – held.
Sam Powszechny Spisu Rolny zostanie przeprowadzony od 1 września do 31 października 2010.  Będzie pierwszym spisem realizowanym od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, i zostanie przeprowadzony w tym samym terminie i w tym samym zakresie tematycznym, co w innych państwach członkowskich UE. Dane zebrane w spisie rolnym pozwolą na analizę zmian polskiego rolnictwa przed i po przystąpieniu do UE oraz na porównanie ich z danymi gospodarstw w innych państwach członkowskich, oraz mają ułatwić kreowanie przez Komisję Europejską Wspólnej Polityki Rolnej i wytyczenie jej nowych ram po 2013 r.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę