Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 03 marca 2021 napisz DONOS@

Słowne potyczki w Łomży...

To będą II Otwarte Mistrzostwa Łomży w Scrabble. Na liście zgłoszeniowej jest już ponad 30 nazwisk. O tytuł mistrza będą walczyć scrabbliści z Białegostoku, Białej Podlaskiej, Ełku, Ostrołęki, Warszawy, Piaseczna, Wołomina, Piastowa, Milanówka, Sampławy i Gródka. Łomża jeszcze czeka na silną, miejscową reprezentację. O zgłoszenia apeluje współorganizator przedsięwzięcia, Łukasz Wojciechowski. To on zainicjował w Łomży Klub Miłośników Scrabble, a w ubiegłym roku ogłosił pierwsze mistrzostwa. Wzięło w nich 43 uczestników z Polski. Najlepiej w słownym współzawodnictwie wypadł Mateusz Borsuk. Kto wygra w tym roku? Okaże się już w najbliższy weekend (29-30 maja).

Łomża jest jedynym miastem w tej części Polski, które organizuje ogólnopolskie mistrzostwa. Wpisują się one w typ zawodów Grand Prix, tzn. obowiązują na nich zasady przyznawania punktów za udział i w związku z tym gromadzą najlepszych scrabblistów z Polski, którzy w swoich miastach również organizują turnieje o takiej randze. W najbliższą sobotę w Łomży zjawi się silna czołówka zawodników z pierwszej dziesiątki w Polsce. Ale grać będą także mniej doświadczeni scrabbliści, którzy chcą sprawdzić swoje umiejętności logicznego myślenia. Spróbować mogą też łomżanie, póki co, do udziału w II Mistrzostwach Łomży w Scrabble zgłosiło się tylko dwóch mieszkańców miasta. –Powinni ujawnić się miłośnicy tej gry, musimy zgromadzić silną reprezentację – zachęca współorganizator, Łukasz Wojciechowski. Zgłoszenia przyjmuje pod nr tel. 669 82 14 14, chętni mogą zapisać się w dniu zawodów.

Będą grać i poznawać kurpiowską kulturę
Gracze walczyć będą w salach lekcyjnych Publicznego Gimnazjum nr 8 w Łomży przy ul. Ks. Anny 18.  Rejestracja zgłoszonych zawodników odbędzie się tam w sobotę 29 maja w godz. 9.30 – 10.30. Przed godz. 11 zaplanowano uroczyste otwarcie mistrzostw, po nim ruszą zawody, które potrwają do ok. 19. Gdy zawodnicy odpoczną, czekać na nich będzie biesiada kurpiowska na dziedzińcu Centrum Katolickiego, zagra Kapela Kurpiowska. W niedzielę najlepsi zaczną grać od godz. 11. A już ok. 15 poznamy Mistrza Łomży w Scrabble. Dla zawodników organizatorzy przygotowali nagrody pieniężne, rzeczowe, puchary oraz upominki (do miejsca czterdziestego). Na chętnych, którzy zgłoszą się wcześniej, czeka wypad na forty w Piątnicy.

Scrabble, to długa historia...
Scrabble to gra słowna, której wynalazcą był w 1933 roku bezrobotny architekt amerykański Alfred Butts. Kiedyś wpadło mu w rękę opowiadanie Edgara Allana Poe "Złoty żuk", którego fabuła opiera się na poszukiwaniach pewnego ukrytego skarbu. Bohater musiał złamać szyfr, w którym literom alfabetu odpowiadały znaki. To nasunęło Alfredowi pomysł: a gdyby tak opracować grę językową opartą na najczęściej używanych literach? Swój wynalazek nazwał Lexiko. Była to wczesna, prymitywniejsza wersja scrabble. Do dziś na całym świecie sprzedano ponad 100 mln kompletów do gry, działają dziesiątki tysięcy klubów scrabble. Co roku gracze z ponad 30 krajów uczestniczą w mistrzostwach świata (za www.scrabble.pl).
Informacje na temat mistrzostw można znaleźć w Internecie na stronie Polskiej Federacji Scrabble www.pfs.org.pl.

II Mistrzostwa Łomży w Scrabble organizują: Centrum Katolickie im. Jana Pawła II przy parafii pw. Krzyża Świętego w Łomży, Społeczno-Oświatowe Stowarzyszenie Pomocy Pokrzywdzonym i Niepełnosprawnym „Edukator” oraz Publiczne Gimnazjum nr 8 w Łomży.

as

200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę