Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 21 marca 2023 napisz DONOS@

Kierowco uważaj na motorowerzystów – apeluje dyrektor łomżyńskiego WORD-u

Nastolatkowie starający się o karty motorowerowe nie znają przepisów drogowych. W Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Łomży w tym, roku już dwukrotnie zorganizowano egzaminy dla chcących uzyskać uprawnienia do jazdy na skuterach i motorowerach. Jak się okazuje ogromna większość (ok. 75%) ubiegających się o karty nastolatków odpadła na części teoretycznej.

Dane dotyczące zdawalności na kartę motorowerową przytaczał we wtorek w Radio Nadzieja Mirosław Oliferuk, dyrektor WORD Łomża. 9 maja podczas egzaminów na kartę motorowerową na ponad 130 osób, które zgłosiły się do egzaminu zdało tylko około 30 osób. W drugim terminie 23 maja zgłosiło się około 120 osób, a zdało raptem 20.
- Młodzi ludzie praktycznie w ogóle nie znają zasad poruszania się po drodze - mówił Mirosław Oliferuk podkreślając, że nastolatkowie odpadali na części teoretycznej egzaminu, bo nie znali przepisów drogowych. - Młodym ludziom się wydaje, że jeśli potrafią jeździć skuterem, to już jest wszystko. Nie zdają sobie sprawy, że karta motorowerowa uprawnia do poruszania się po drogach publicznych, a więc pomiędzy wszystkimi innymi uczestnikami ruchu.
Zdaniem dyrektora łomżyńskiego WORD brak teoretycznej wiedzy motorowerzystów wynika z niechęci do nauki przepisów drogowych, a także jest wynikiem braku przygotowania komunikacyjnego w szkołach.
- Zdawalność części teoretycznej egzaminów na prawo jazdy wynosi 80%, ale na te egzaminy przychodzą dorośli po odpowiednich kursach – mówił w radio dyr. Oliferuk dodając, że w przypadku karty motorowerowej przed podejściem do egzaminu sprawdzana jest tylko obecność i dokument potwierdzający ukończenie 13 roku życia.

Mirosław Oliferuk zwracał uwagę, że bardzo często rodzice kupując nastolatkowi skuter nie wymagają od niego znajomości przepisów drogowych. Często to oni także zgadzają się aby taki młody, niedoświadczony i nieznający zasad ruchu drogowego kierowca wyjeżdżał na ulice.
- Wyobraźnia młodego człowieka jest niestety niedojrzała. On zupełnie inaczej widzi ruch na drodze – twierdził Mirosław Oliferuk, który jednocześnie apelował do  kierowców o zwracanie większej uwagi na motorowerzystów. - Apeluję do kierowców aby zakładali bardzo ograniczone zaufanie w stosunku do tych użytkowników dróg.

Najprawdopodobniej już niebawem zdobycie uprawnień do jeżdżenia motorowerami nie będzie takie proste. Trwają bowiem intensywne prace nad nową ustawą o kierujących pojazdami. Pojawia się w niej nowa kategoria prawa jazdy AM uprawniająca do jazdy motorowerami, w tym skuterami o pojemności do 50cm3. Prawo jazdy na motorower będą mogły zrobić osoby, które ukończył 14 lat, a nie jak do tej pory 13. Przed przystąpieniem do egzaminu koniecznie w WORD-zie kandydat na kierowcę motoroweru najprawdopodobniej będzie musiał tak że przejść szkolenie podobne do tego jaki dziś przechodzą kandydaci na kierowców samochodów.

Nim jednak nowe przepisy wejdą w życie nastolatkowie z Łomży i regionu będą mieli jeszcze jedną szansę na zdobycie przed wakacjami karty motorowerowej. Najbliższy egzamin zaplanowano na 13 czerwca. Tak jak dotychczas odbywać się on będzie na terenie WORD Łomża (przy ul. Zjazd), a przeprowadzać go będą egzaminatorzy i policjanci z wydziału ruchu drogowego.

210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę