Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 25 września 2023 napisz DONOS@

Samorząd województwa chce wszystkie PKS-y

Samorząd województwa podlaskiego chce przejąć nieodpłatnie 100 procent akcji lub udziałów skarbu państwa w działających na terenie województwa pięciu spółkach PKS. Jak informuje Jan Kwasowski rzecznik prasowy marszałka województwa podlaskiego, dziś zarząd województwa postanowił odpowiedzieć pozytywnie na pytanie wiceministra skarbu państwa w tej sprawie. Pięć PKS-ów: w Białymstoku, Suwałkach, Łomży, Zambrowie i Siemiatyczach łącznie zatrudnia 1420 osób, a z ich usług korzysta ok. 100 tysięcy osób.

Jak informuje Kwasowski kondycja finansowa poszczególnych spółek jest zróżnicowana, ale średnio kiepska. Z przedłożonych przez nie danych pochodzących ze sprawozdań finansowych wynika, że w ciągu ostatnich lat wyniki finansowe oscylują zaledwie wokół poziomu rentowności.
- Z usług spółek PKS korzysta jednak 100 tysięcy osób, więc Zarząd Województwa czuje się odpowiedzialny za dostęp tak licznej rzeszy mieszkańców do transportu zbiorowego – podaje Kwasowski. - Ponieważ resort skarbu państwa chce w szybkim czasie sprywatyzować lub skomunalizować wszystkie PKS-y, marszałkowie uważają, że trzeba w sposób poważny rozważyć możliwości i warunki przejęcia pięciu spółek działających na terenie województwa. Inaczej te przedsiębiorstwa zostaną sprzedane, a konsekwencje mogą być bardzo dotkliwe zarówno dla pracowników, jak też pasażerów.

Kwasowski wyjaśnia, że podjęta przez zarząd uchwała ma charakter intencyjny. Ostateczna decyzja w tych sprawach należy do radnych sejmiku. Kwestia ta ma stanąć na sesji 31 maja. Do tego czasu mają być znane stanowiska wszystkich prezesów i zarządów spółek, a także opinie związków zawodowych w sprawie komunalizacji i ewentualnej konsolidacji w jedno przedsiębiorstwo.
- Radni otrzymają też najnowsze raporty finansowe, obrazujące kondycję poszczególnych spółek – zapowiada Jan Kwasowski, rzecznik prasowy marszałka województwa podlaskiego.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę