Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 20 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Import nieznacznie zmalał

Po czterech miesiącach wzrostu zmalał import używanych samochodów do Łomży. Nieznaczny spadek przywożonych aut zaobserwowano w Urzędzie Celnym i w wydziałach komunikacji miasta i starostwa. Czyżby zatem rynek się zapchał? - Zdaniem celników od maja do dziś mieszkańcy regionu Łomży i okolicy przywieźli z zachodu niemal 4 tys. używanych samochodów. Większość z nich to samochody tanie - warte 200 euro.

Unia Europejska dała nam min.: nieograniczone możliwość... przywiezienia z zachodu starego samochodu. W każdym kraju Unii możemy sobie kupić samochód jaki chcemy i za ile chcemy. Z danych Urzędów Celnych w całym kraju wynika, że – za zwyczaj kupujemy samochody tanie. Średnia deklarowana cena, za jaką Polacy nabywają na zachodzie (swoje nowe) stare auta to 200 euro. Także w Łomży – jak podkreśla Tadeusz Mądry – średnio cena sprowadzonego samochody kształtuje się w tych granicach – czyli na nasze jakieś 900 zł. Sprowadzane są auta różne, ale przede wszystkim te powyżej 10 lat, a nawet “pełnoletnie” i jeszcze starsze.
Sznur samochodów po około 700 miesięcznie ciągnie się do łomżyńskich celników od 1 maja. Teraz nieco osłabł. Ponoć Polacy wywieźli już wszystko co było do wywiezienia, w bliskiej zagranicy, a teraz po samochody trzeba jechać dalej, a to jest już większy problem.
Mniejsze kolejki zaobserwowano także w wydziałach komunikacji. W łomżyńskim ratuszu we wrześniu zarejestrowano o 30 mniej takowych samochodów niż w sierpniu, a w październiku tendencja spadkowa też się utrzymuje.
Początkowo urzędnicy na importerów narzekali, a szybko zorientowano się, że czym więcej tym lepiej. Każdy takowy samochód to dodatkowe 500 zł. w kasie. Co ciekawe tych pieniędzy nie zapisano w budżetach samorządów bo nikt nie się spodziewał, że tyle samochodów Polacy przywiozą. W starostwie planowane tegoroczne przychody wydział komunikacji osiągnął już na początku września. W samej Łomży tylko z tego tytułu przybyło coś około 800 tys. zł.

Jak podpowiadają „eksperci” po auta na zachód opłacało się będzie jeździć zimą. Dlaczego? Bo wówczas będzie znacznie więcej stłuczek i wypadków, a na sprowadzaniu takich właśnie samochodów można najwięcej zarobić ...lub zaoszczędzić.

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę