Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 01 kwietnia 2023 napisz DONOS@

5418,75 zł dotacji na głowę...

871 złotych i 11 groszy - średnio tyle na głowę każdego mieszkańca województwa podlaskiego wynosi rozdzielone dotychczas dofinansowanie ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Średnio nie znaczy po równo. Na mapie gmin są jeszcze takie na teren których z rozdzielonego w ramach RPO miliarda złotych nie trafiła jeszcze nawet złotówka. Są też i takie gminy gdzie ten wskaźnik sięga kilku tysięcy złotych. Bezkonkurencyjne wśród nich jest zaś Jedwabne gdzie współczynnik ten jest ponad sześć razy większy niż w województwie i ponad trzy razy lepszy niż w Łomży.

Z rozdzielonego dotychczas przez władze województwa 1 mld 40 mln zł niemal połowa kwoty trafiła o trzech największych miast regionu. Białystok „zarobił” już 289 mln zł, Suwałki niemal 109, a Łomża ponad 94 mln zł. Oczywiście pieniądze te pozyskał nie tylko samorząd gminy (miasta), którzy niejako naturalnie realizuje najbardziej wartościowe projekty (przebudowa dróg, budowa ośrodków sportu i rekreacji itp...), ale także prywatni przedsiębiorcy i różnego rodzaju instytucje z Kurią Biskupią włącznie. Po przeliczeniu na „głowę” mieszkańca okazuje się, że wśród dużych miasta najlepiej o pieniądze zabiegają w Suwałkach gdzie współczynnik ten wynosi - 1 572,90 zł. W Łomży, po przeliczeniu wyszło 1 494,28 zł, a w Białymstoku 982,67zł.
Okazuje się jednak, że przeliczając pieniądze w ten sposób duże miasta wcale nie są „tygrysami” unijnych dotacji. Najlepiej pod tym względem w województwie podlaskim wypada gmina Jedwabne. Tu dofinansowanie pozyskane na głowę  mieszkańca gminy wynosi aż 5418,75 zł, czyli grubo ponad trzy razy więcej niż w Łomży. Bardzo dobrze pod tym względem wypada też i Piątnica (trzeci miejsce w województwie), gdzie dotacja na „głowę” przekroczyła 2,8 tys zł. Okazuje się, że w przypadku obu gmin na wysoki współczynnik dotacja na głowę mieszkańca ma planowany remont drogi łączącej obie gminne miejscowości. Przebudowę drogi wojewódzkiej nr 668 na odcinku Piątnica poduchowna – Jedwabne zrealizuje podległy samorządowi województwa  podlaskiego Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Białymstoku, a wartość dofinansowania z fundusz RPO tego zadania to aż 44 mln zł, którymi w statystykach podzielono obie gminy. 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę