Przejdź do treści Przejdź do menu
środka, 14 kwietnia 2021 napisz DONOS@
_ nowa strona parku____________________________ www.lpkdn.wrotapodlasia.pl ____________________________ nowa strona parku _

Pozostałe wiadomości

Inne Strony ............................................. www.lpkdn.wrotapodlasia.pl ............................................. www.drozdowo.sor-albatros.pl .............................................
Obraz 136.jpg

„Ochrona płazów podczas wiosennych wędrówek” na terenie ŁPKDN w 2010r.

 

         Akcja rozpoczęła się 22 marca i trwała do 14 kwietnia 2010r. Celem akcji jest ochrona płazów, które wraz z początkiem wiosny wyruszają z lasów, łąk i pól do zbiorników wodnych na gody.

         Wzorem lat ubiegłych płotki zostały rozstawione na odcinku drogi Piątnica – Drozdowo przy rezerwacie „Kalinowo” na odcinku 500 metrów. Płotki zostały ustawione w odległości  5 metrów od pobocza drogi w głębi rezerwatu Kalinowo, aby nie utrudniać prac związanych z budową przepustów dla płazów, które rozpoczęły się 23 marca i potrwają do 15 maja 2010 r. Przy płotkach w odstępach ok. 15m. wkopano plastikowe wiaderka, na taką głębokość, aby ich brzegi równały się z poziomem gruntu, w których będą  gromadzić  się płazy oczekujące na przeniesienie do zbiorników wodnych. Wszystkie wiaderka posiadają otwory zapobiegające gromadzeniu się wód opadowych i topieniu zwierząt. W każdym z pojemników umieszczony został drewniany patyk, umożliwiający wyjście drobnym owadom. Przy ustawianiu płotków pomagali harcerze z 59 Drużyny Harcerskiej „Ptaki Ptakom” oraz pracownicy Muzeum Przyrody w Drozdowie.

          W rozpowszechnianiu tej akcji i naświetleniu problemu ginących pod kołami pojazdów płazów, brały udział także lokalne media.Każdego dnia płazy były wybierane z wiaderek, liczone i przenoszone na drugą stronę jezdni, skąd wędrowały do starorzeczy.Największe nasilenie wędrówki płazów było w drugim tygodniu od rozpoczęcia akcji.

 

Podczas całego przedsięwzięcia na terenie rezerwatu „Kalinowo”, pracownicy Parku, przenieśli łącznie około 10536 płazów.

             

 

Foto:

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę