poniedziałek, 20 listopada 2017 napisz DONOS@
171027121458.gif

Lotnisko 50 km od Łomży

Lotnisko regionalne województwa podlaskiego może zostać zbudowane w Sanikach koło Tykocina. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku wydała w piątek decyzję środowiskową, która przesądza o lokalizacji. O budowę lotniska w pobliżu wsi Sawino - Saniki - Bagienki w gminie Tykocin wnioskowały samorządowe władze województwa. Zgodnie z założeniami ma ono powstać do 2015 roku.

Rozważane lokalizacje regionalnego lotniska w województwie podlaskim. Na czerwono zaznaczono wybrane Saniki koło Tykocina.
Rozważane lokalizacje regionalnego lotniska w województwie podlaskim. Na czerwono zaznaczono wybrane Saniki koło Tykocina.

Decyzja środowiskowa jest dokumentem potrzebnym inwestorowi, którym jest samorząd województwa podlaskiego, do uzyskania pozwolenia na budowę lotniska.
W wydanej decyzji środowiskowej nałożono na inwestora szczegółowe warunki realizacji inwestycji związane z wyeliminowaniem potencjalnych zagrożeń dla środowiska, ale też zabezpieczeniem obszarów chronionych. Jak poinformowała w komunikacie Małgorzata Wnuk, rzeczniczka Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku, mają być wytyczone procedury lądowania i startu, które mają omijać obszary objęte siecią Natura 2000. Zakazane mają też być loty poniżej 1 tys. metrów nad parkami narodowymi: Biebrzańskim i Narwiańskim, które znajdują się w niedalekim sąsiedztwie lotniska. Mają też być zakazane loty „od zachodu do wschodu słońca w okresie jesienniej i wiosennej migracji ptaków”.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami władz województwa budowa regionalnego lotniska ma kosztować 516-518 mln zł. Na ten cel zabezpieczono 66 mln euro z środków  UE.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0