wtorek, 17 października 2017 napisz DONOS@

„Niezwykły symbol”

Prezydent Łomży chce rozbudowy znajdującego się w Łomżyńskiej Dolinie Miłosierdzia pomnik łomżyńskich Sybiraków. Jerzy Brzeziński proponuje by do istniejących już tu czterech metalowych tablic z datami i miejscami do których sowieci (w latach 1940-1941) wywozili m.in. mieszkańców Łomży i regionu dołączyć także piątą tablicę, poświęconą ofiarom sobotniej katastrofy lotniczej w lasach koło Smoleńska. Brzeziński zapowiada także podjęcie starań „by zdobyć jeszcze element wraku samolotu i wmontować go w korpus tego pomnika”

Jedna z tablic pomnika Sybiraków (fot. Marek Maliszewski/4lomza.pl)
Jedna z tablic pomnika Sybiraków (fot. Marek Maliszewski/4lomza.pl)

Na dodatkowej tablicy wkomponowanej w Pomnik Sybiraków – zgodnie z pomysłem prezydenta Brzezińskiego -  znalazła by się tylko dramatyczna data „10 kwietnia 2010 rok” i jedno słowo „Smoleńsk”.
Prezydent podkreśla, że sobotnia katastrofa to „niezwykły symbol”. 
- Oficjalna delegacja Rzeczypospolitej, na czele z Prezydentem, prof. Lechem Kaczyńskim leciała na spotkanie z prochami tych, którzy niewinne swoje życie złożyli na Ołtarzu Ojczyzny, którzy ofiarowali Polsce cały swój patriotyzm, wiarę, największe przymioty wiernych synów Ojczyzny. Zginęli wiosną, w kwietniu, gdy NKWD realizowało swój zbrodniczy plan wyniszczenia polskiej inteligencji, w tym samym kwietniu kiedy na Syberię m.in. z Łomży i Ziemi Łomżyńskiej pędziły kibitki równie niewinnych ludzi... Katyń i Smoleńsk nasączył się ponownie krwią wiernych synów i córek Polski 10 kwietnia 2010 roku... - czytamy w informacji zapowiadającej działania prezydenta Brzezińskiego umieszczonej na oficjalnej internetowej stronie Urzędu Miejskiego w Łomży.

Pomnik Sybiraków przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego zaprojektowany został przez  art. plastyka Janusza Czarnego. Jego odsłonięcie nastąpiło w listopadzie 1994 roku.

170919012406.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0