Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 08 czerwca 2023 napisz DONOS@

„Dobro mieszkańców” to za mało aby zmieniać obwody do głosowania w gminie

Wojewoda Podlaski stwierdził nieważność uchwały Rady Gminy Radziłów w sprawie zmian w podziale gminy na stałe obwody głosowania. Radni zwiększyli o trzy liczbę obwodów głosowania, bo kierowali się „dobrem mieszkańców oraz zapewnieniem bliskości i możliwie najbardziej dogodnego dostępu dla mieszkańców do lokalu wyborczego”. W ocenie prawników wojewody to jednak niewystarczająca przesłanka do zmian...

Jak argumentują prawnicy wojewody obwody do głosowania w gminie można zmieniać tylko w określonych prawem przypadkach czyli: jeżeli konieczność taka wynika ze zmian granic gminy, zmiany liczby mieszkańców w gminie lub w obwodzie głosowania, zmiany liczby radnych w radzie gminy lub zmian w podziale gminy na okręgi wyborcze.
I nie pomogły tłumaczenia, że Rada Gminy Radziłów podejmując uchwałę kierowała się przede wszystkim dobrem mieszkańców poprzez zbliżenie miejsca głosowania do miejsca zamieszkania, że zwiększenie liczby lokali wyborczych w wyniku powiększenia ilości obwodów pozwoli na usprawnienie zarówno pracy Komisji Wyborczej, jak też procesu głosowania, a nawet że gmina planuje przystosować większość lokali wyborczych, w krótkim czasie, dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Wojewoda Podlaski stwierdził nieważności uchwały, a Gmina Radziłów pozostaje możliwość wniesienia skargi na rozstrzygnięcie wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę