Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 18 sierpnia 2022 napisz DONOS@

Ile inwestują samorządy - ranking Wspólnoty

Łomża na 41 miejscu wśród 47 miast na prawach powiatu, powiat łomżyński na 45 miejscu wśród powiatów ziemskich, a Przytuły na 31 miejscu wśród gmin wiejskich – pismo samorządowców 'Wspólnota” po raz kolejny opublikowało Ranking inwestycyjny samorządów. Tym razem dotyczy on lat 2001-2003. To ile samorządy przeznaczyły w tym czasie na inwestycje podsumował prof. Paweł Swianiewicz z Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych Uniwersytetu Warszawskiego.


Przez trzy lata Łomża średnio, w przeliczeniu na głowę jednego mieszkańca, inwestowała 103 zł rocznie. Jak wynika z danych „Wspólnoty” 25 zł z tej kwoty pochodziło z dotacji inwestycyjnych, a pozostała część z budżetu miasta. Takie nakłady na inwestycje dają Łomży dopiero 41 miejsce w rankingu wszystkich 47 polskich miast na prawach powiatów. Została ona wyprzedzona przez wszystkie podobne do niej miasta w północno-wschodniej Polsce. Ostrołęka z nakładami rzędu 156 zł zajęła 23, a Suwałki z 178 zł 18 miejsce w kraju.
Słabo z inwestycjami wypadł także powiat łomżyński. Z nakładami inwestycyjnymi rzędu niespełna 30 zł na główkę mieszkańca zajął on dopiero 45 pozycję. Z okolicznych powiatowych samorządów przed łomżyńskim powiatem znalazły się: powiat grajewski – 30,88zł (42miejsce), powiat ostrołęcki – 50 zł (9 miejsce) i powiat wysokomazowiecki, który z nakładami 75 złotych rocznie w przeliczeniu na głowę mieszkańca zajął 2 pozycje w kraju.
W rankingu miast powiatowych znalazły się dwa miasta z regionu. Kolno na pozycji 23 i Wysokie Mazowieckie na dwadzieścia oczek niżej. W Kolnie inwestycje wyniosły niemal 282, zł, a w Wysokiem Mazowieckiem 227 zł.
Wspólnota porównała także wydatki inwestycyjne gmin wiejskich. Tu wśród 50 najlepszych gmin znalazła się tylko jedna gmina z regionu – Przytuły w powiecie łomżyńskim. Ta najmniejsza w okolicach Łomży gmina przez trzy kolejne lata inwestowała w przeliczeniu na jednego mieszkańca ponad 563 zł. To wydawałoby się dużo, ale dało jej dopiero 31 miejsce w skali kraju.

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę