piątek, 20 października 2017 napisz DONOS@

„Nasze” dinozaury samorządu...

Zenon Białobrzeski - wójt gminy Zbójna, Józef Zajkowski - wójt Sokół, oraz Stanisław Wyszyński - burmistrz Szepietowa, to samorządowcy w regionie który swoje funkcje pełnią od pierwszych wyborów, które odbyły się w maju 1990 roku. W skali kraju takich dinozaurów jest 262, przy czym w tej grupie nie ma ani jednego prezydenta miasta.

Zenon Białobrzeski - wójt gminy Zbójna
Zenon Białobrzeski - wójt gminy Zbójna

Zestawienia „Dinozaury Polskiego Samorządu” dokonał  Marek Miros, burmistrza Gołdapi z okazji 20-lecia samorządu terytorialnego w Polsce. Po tej lekturze nasuwają się dwa wnioski: im większa jednostka tym częstsza zmiana  na stanowisku szefa i im dalej na wschód tym więcej samorządowych „dinozaurów”. W województwie podlaskim aż 19 wójtów i burmistrzów (16,1 proc.)  rządzi nieprzerwanie od 20 lat. Dla porównania w woj. dolnośląskim, pomorskim i lubuskim takich wójtów i burmistrzów jest mniej niż 6 proc.

Gminy w województwie podlaskim w których wójtowie (burmistrzowie) rządzą od początku samorządu: Bargłów Kościelny, Czeremcha, Dubicze Cerkiewne, Giby, Hajnówka, Jaświły, Kleszczele, Korycin, Mielnik, Narewka, Poświętne, Raczki, Rutka-Tartak, Siemiatycze, Sokoły, Szepietowo, Turośń Kościelna, Wasilków, Zbójna.

PS. Okazuje się, że nawet w tak poważnych zestawieniach trafiają się omyłki. Wójt Zajkowski co prawda jest wójtem Sokół od pierwszej kadencji, ale nie od maja 1990 roku, a dopiero od 1991 roku.

 

170919012406.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0