Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 marca 2023 napisz DONOS@

Miejskie decyzje w sprawie działki przy Poligonowej niezgodne z prawem – uznał sąd

Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku uznał, że uchwała Rady Miasta z 31 stycznia 2007 roku „w sprawie zwolnienia z obowiązku zbycia w drodze przetargu, nieruchomości gruntowej Miasta Łomży przy ulicy Poligonowej” oraz dwa wydane na tej podstawie zarządzenia prezydenta miasta były podjęte niezgodnie z prawem. Z wnioskiem o takie orzeczenie do WSA wystąpił wojewoda podlaski, którego poprosił o to Prokurator Okręgowy w Białymstoku. To właśnie ta prokuratura prowadzi śledztwo dotyczące nieprawidłowościami przy gospodarowaniu nieruchomościami stanowiącymi własność miasta w którym zarzuty popełnienia przestępstw tzw. urzędniczych usłyszeli prezydent Łomży Jerzy Brzeziński i jego pierwszy zastępca Marcin Sroczyński.

Przypomnijmy sprawa w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Białymstoku to pokłosie kontroli przeprowadzonej przez Regionalną Izbę Obrachunkową  w Urzędzie Miasta na przełomie 2008 i 2009 roku. Po niej RIO protokół z wnioskami z kontroli przesłała m.in. do prokuratury. W kwietniu ubiegłego roku Prokuratura Okręgowa w Białymstoku wszczęła na tej podstawie śledztwo w sprawie  „przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków służbowych przez funkcjonariuszy publicznych Urzędu Miejskiego w Łomży w związku z przeniesieniem własności nieruchomości gruntowej”. Kilka miesięcy później  - w październiku 2009 roku - Prokurator Okręgowy skierował wniosek o złożenie  przez Wojewodę Podlaskiego  do Wojewódzkiego  Sądu Administracyjnego w Białymstoku skargi administracyjnej o stwierdzenie wydania z naruszeniem prawa uchwały Rady Miasta Łomży z 31 stycznia 2007r. w sprawie zwolnienia z obowiązku zbycia w drodze przetargu, nieruchomości gruntowej Miasta Łomży przy ulicy Poligonowej oraz Zarządzenia Prezydenta Miasta Łomży z dnia 9 marca 2007r. w sprawie oddania w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowych stanowiących własność Miasta Łomży w drodze bezprzetargowej, zmienionego następnie Zarządzeniem Prezydenta Miasta Łomży z dnia 30 maja 2007r. w sprawie zmiany zarządzenia z dnia 9 marca 2007 roku.
I właśnie ta sprawa dziś znalazła finał w sądzie. WSA - tak jak wcześniej RIO, prtokuratorzy i prawnicy wojewody - uznał, że przy podejmowaniu uchwały i zarządzeń w sprawie zbycia miejskiej nieruchomości przy ul. Poligonowej naruszone zostały przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami.
Na decyzję WSA miastu służy jeszcze prawo wniesienia kasacji do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Dodajmy także, że z tą sprawą związek miało także zatrzymanie i zarzuty jakie w listopadzeie ubiegłego roku usłyszeli prezydent Łomży Jerzy Brzeziński i jego zastępca Marcin Sroczyński. Prokuratorzy Prokuratury Okręgowej z Białegostoku zarzucili im popełnienie przestępstw tzw. urzędniczych polegających na niedopełnieniu obowiązków i przekroczeniu uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez inną osobę. Nadto Marcinowi Sroczyńskiemu zarzucono popełnienie oszustwa na szkodę innej osoby oraz nakłanianie do podrobienia dokumentu. Wtedy też prokuratorzy wobec prezydenta Brzezińskiego zastosowali środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego oraz zawieszenia w pełnieniu funkcji prezydenta miasta, a wobec zastępcy prezydenta domagali się tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Sąd nie zgodził się wówczas na tymczasowe aresztowanie zastępcy prezydenta, a później sądy uchyliły także zastosowane wobec prezydenta Brzezińskiego środki zapobiegawcze, i uznały też, że samo zatrzymanie prezydenta i jego zastępcy było niezasadne.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę