Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 28 marca 2023 napisz DONOS@

Jedna jaskółka wiosny nie czyni, ale pierwszy bocian...

Główne zdjęcie
Jeden z dwóch żurawi spacerujących na rozlewiskach pod Kalinowem

W podłomżyńskim Kalinowie pojawił się pierwszy tej wiosny bocian. Do gniazda w gospodarstwie państwa Mieczkowskich wrócił wczoraj przed południem. W tym roku nieco się spóźnił – w 2009 roku był 17 marca, a w 2008 - 13 marca... Wiosnę widać i czuć już w całym Łomżyńskim Parku Krajobrazowym Doliny Narwi. Są żurawie, gęsi, szpaki, a nawet zaczęły już budzić się i wędrować żaby. - Ja bociana w tym roku jeszcze nie widziałam, ale już za kilka dni będzie ich i to dużo – mówi Elżbieta Gromadzka dyrektor ŁPKDN.

Bocianów będzie dużo bo Polska, a szczególnie północno-wschodnia jej cześć, jest europejską ostoją bociana białego. W 2009 roku na terenie Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi doliczono się 82 zasiedlonych przez bociany gniazd, z których wyprowadzono 207 młodych. 
Zgodnie z bocianim kalendarzem ptaki te do Polski docierają przeważnie pod koniec marca. Pierwszy w gnieździe pojawia się samiec, który zajmuje się jego odbudową. Kilka dni później pojawia się także samica, a na przełomie kwietnia i maja rozpoczynają się lęgi. Młode pojawiają się pod koniec maja, i już miesiąc później podskakują w gnieździe i zaczynają machać skrzydłami. Młode boćki zdolne do lotów są w drugiej połowie lipca, a pod koniec sierpnia odlatują do ciepłych krajów.

210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę