Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 13 czerwca 2021 napisz DONOS@

„Czysta woda dla zdrowego świata”

Ponad 880 milionów ludzi na świecie cierpi z powodu niedostatku czystej wody, brakuje im nawet wody do picia. O ich sytuacji ma przypominać Światowy Dzień Wody (22 marca). W świętowanie tego dnia włącza się także organizację Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych w Łomży, gdzie odbywały się specjalne warsztaty ekologiczne.

„Czysta woda dla zdrowego świata” to hasło przewodnie tegorocznego Światowego Dnia Wody. Trzy czwarte powierzchni Ziemi to woda, ale tylko jeden procent jej zasobów nadaje się do picia. Dzień Wody przed 18 laty ustanowiła ONZ, która dodatkowo w 2004 roku uznała, że dostępność czystej wody jest jednym z największych wyzwań, przed którymi stoi ludzkość, i jednym z najważniejszych czynników, decydujących o rozwoju społecznym i ekonomicznym krajów.

Odbywające się w czwartek i piątek V jubileuszowe warsztaty ekologiczne w ZSDiG przyciągnęły do szkoły około 250 gimnazjalistów z Łomży i regionu. Tradycyjnie składały się z dwóch części – wykładowej i zajęć w grupach, które prowadzili uczniowie tutejszego Technikum Ochrony Środowiska. Zajęcia te umożliwiały uczniom prowadzenie badań wód metodami chemicznymi: twardości, żelaza, zasadowości, chlorków, pH, barwy.
- Młodzież oceniała jakość wody za pomocą organizmów wskaźnikowych oraz przygotowywała samodzielnie preparaty pod mikroskop – mówi Katarzyna Mieczkowska z ZSDiG. - Gimnazjaliści mogli poznać proces technologiczny uzdatniania wody, samodzielnie wykonać procesy uzdatniania brudnej wody, w wyniku których obserwowali skuteczność kolejnych etapów oczyszczania wody.

Podsumowaniem warsztatów ekologicznych był test składający się z 30 pytań, dotyczących głównie problematyki wodnej. Dla najlepszych przewidziano nagrody.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę