Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 01 kwietnia 2023 napisz DONOS@

„Naszych” schetynówek będzie więcej

Główne zdjęcie
Wojewoda Maciej Żywno (fot. archiwum)

W tym roku na terenie Łomży i powiatu łomżyńskiego miały być zrealizowane tylko dwie inwestycje w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Okazuje się, że będzie i trzecia „schetynówka”. Z oszczędności na przetargach znajdą się pieniądze na dofinansowanie przebudowy ponad 3,2 km drogi powiatowej na ternie gm. Nowogród. Zapowiedział to wojewoda Maciej Żywno, który w łomżyńskim ratuszu podpisał z prezydentem Jerzym Brzezińskim umowę na dofinansowanie w ramach NPPDL przebudowy nieco ponad 0,5 km ulicy Łąkowej.

W tym roku w miasto Łomża w ramach NPPDL zbudować ma 554 m ul. Łąkowej. Połączy ona ul. Nadnarwiańską z ulicą Grobla Jednaczewska (przebudowaną w 2009r. w ramach NPPDL) oraz ulicą Nowogrodzką. Przebudowa istniejącej drogi gruntowej polegać będzie na wykonaniu: jezdni o nawierzchni bitumicznej (szer. 6 m), chodników z kostki polbruk, zjazdów na posesje z kostki brukowej betonowej wraz z wbudowaniem kanalizacji deszczowej (dł. 564 mb) i wykonaniem oświetlenia ulicznego.
- Wartość inwestycji pierwotnie szacowana była na ok. 2,8 mln zł, ale po przetargach okazało się, że będzie taniej – ok. 1,7 mln zł – mówił prezydent Łomży Jerzy Brzeziński.
Takich oszczędności w projektach realizowanych przez samorządy z dofinansowaniem rządu jest znacznie więcej dlatego też „schetynówek” także w tym roku zostanie więcej zbudowanych niż początkowo zakładano.
- Sądzę, że w kwietniu podpiszemy podobną umowę na dofinansowanie inwestycji z Powiatem Łomżyńskim. Jego wniosek jest pierwszy na liście rezerwowej, więc z tych oszczędności da radę go zrealizować – mówi w Łomży wojewoda podlaski.
W tym wypadku chodzi o przebudowę drogi powiatowej nr 19008 o długości 3260 m na terenie gminy Nowogród (na odcinku od skrzyżowania z drogą wojewódzką 648 - Serwatki - Kupnina)
W ramach tegorocznej edycji programu w naszym regionie ma być przebudowany także 1,2 km  ul. Kopernika w Wiźnie (od ul. Pawła z Wizny do drogi krajowej nr 64 (Piątnica-Jeżewo)).

Maciej Żywno dodawał, że NPPDL jest wielkim sukcesem, bo inwestycje drogowe wykonywane przez samorządy są realizowane bardzo szybko i tanio. Odnosząc się do zarzutów, że przy wyborze inwestycji do dofinansowania z NPPDL rejony zachodnie województwa podlaskiego zostały potraktowane po macoszemu (do realizacji na terenie dawnego łomżyńskiego zatwierdzono tylko 5 projektów na przebudowę łącznie ok. 10 km dróg, podczas gdy w całym województwie podlaskim do przebudowy jest ok. 130 km dróg) wojewoda Żywno podkreślał, że oceny projektów dokonywała niezależna komisja i on nie ingerował w jej ustalenia. Dostrzegając jednak powstałe dysproporcje zapowiedział, że zwróci się do ministra MSWiA o korektę założeń programu na przyszły rok, tak by pieniądze były dzielone na poszczególne powiaty.
- Wraz z kilkoma wojewodami poprosimy o tę zmianę – mówił wojewoda Żywno.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę