Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 23 marca 2023 napisz DONOS@

Nowy kierunek w nowym roku akademickim

Główne zdjęcie
Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży

Administrację, czyli ósmy już kierunek kształcenia, otworzy od października br. Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Dla przyszłych studentów przygotowano 60 miejsc na studiach dziennych i drugie tyle na zaocznych. Studiowanie w obu trybach będzie bezpłatne, dzięki pieniądzom unijnym. Na trzyletnie studia licencjackie PWSIiP otrzymała 2 mln 990 tys. zł.

- Profesjonalna kadra administracyjna jest podstawą sprawnego funkcjonowania państwa – mówiła dr Krystyna Leszczewska, prorektor ds. dydaktyki i spraw studenckich PWSIiP, podczas konferencji prezentującej nowy kierunek liczącej niespełna sześć lat uczelni. - Atuty są niewątpliwe: nieodpłatne studia zaoczne, płatne staże wakacyjne w jednej z jednostek administracji samorządowej i udział w prowadzeniu zajęć dydaktycznych praktyków z sektora administracji publicznej i samorządowej. Mamy doskonałą bazę dydaktyczną i profesjonalną kadrę naukową, które są gwarancją wysokiej jakości kształcenia.
Nazwiskiem firmującym administrację w PWSIiP będzie prof. Andrzej Zawiślak, minister w rządzie Jana  Krzysztofa Bieleckiego. Oprócz niego, zajęcia poprowadzą pracownicy z PWSIiP, m.in., dr Dariusz Perło – marketing terytorialny, dr Anna Grabska – finanse UE i dr Cezary Waldziński – prawo. Wykładowcami będą też naukowcy, na przykład, z Politechniki Białostockiej i z Uniwersytetu w Białymstoku.
- Od czasu powstania naszej uczelni prowadziliśmy badania, związane z rozwojem lokalnym, zwłaszcza z rozwojem przedsiębiorczości – przypomniał dr hab. Bogusław Plawgo, dyrektor Instytutu Przedsiębiorczości, któremu oprócz istniejącego kierunku zarządzanie będzie podlegała administracja. - Okazało się, że istnieje potrzeba podnoszenia jakości kadry urzędniczej, bo w naszym regionie praktycznie wykorzystuje ona tylko instrumenty inwestycyjne, do tego mniej niż w gminach zachodniej Polski. Samorządowcy są ostrożni, boją się zadłużenia i niewypłacalności, a mogliby korzystać też z instrumentów rozwoju: z promocji, ze wspierania małych i średnich przedsiębiorstw, których bolączką są małe inwestycje, oraz z doradztwa, staży i wyjazdów studyjnych.
Nowy kierunek to gratka dla tych, którzy już pracują w administracji i chcieliby podnieść kwalifikacje lub których nie stać na opłacenie studiów zaocznych. Jeden semestr to wydatek ok. 1 400 zł, co po trzech latach daje ok. 8 400 zł, które zostają w kieszeni studenta. Ponadto PWSIiP będzie organizowała w gminach i instytucjach współpracujących trzymiesięczne staże wakacyjne w lipcu, sierpniu i wrześniu – płatne po ok. 1 900 zł (brutto). Przyjezdni będą mogli korzystać z zakwaterowania w łomżyńskich bursach.
- Nasza uczelnia od początku pełni rolę służebną głównie wobec mieszkańców Łomży i okolic – podkreślił rektor PWSIiP dr hab. Robert Charmas, chociaż uczelnia służy również studentom z Ostrołęki, Ostrowi Mazowieckiej, Makowa Mazowieckiego czy Olsztyna i Elbląga. - Po licencjacie studenci będą mogli kontynuować naukę na studiach magisterskich, np., Uniwersytetu w Białymstoku. Planujemy, że studia magisterskie z administracji w Łomży uda nam się uruchomić w ciągu najbliższych pięciu lat.
Decyzję nadającą uprawnienia do prowadzenia studiów I stopnia na kierunku administracja podpisała 1 marca 2010 r. minister nauki prof. Barbara Kudrycka.
- W Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży studiuje obecnie ponad 1 780 studentów, z których ponad połowa na studiach dziennych – dodaje Ewa Zawłocka z działu promocji i informacji uczelni. - Dla kandydatów na studia przygotowaliśmy szczegółowy informator na rok akademicki 2010/2011.

Mirosław R. Derewońko

210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę